8. Arjen Arî Şiir Yarışmasını, 26 yıldır tutuklu bulunan Welat Esen kazandı

Kürt şair Arjen Arî adına bu yıl 8’incisi düzenlenen şiir yarışmasını 26 yıldır cezaevinde tutuklu olan Welat Esen kazanırken, onur ödülüne ise sinema oyuncusu Kadir İnanır layık görüldü.

8. Arjen Arî Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Arjen Arî’nin ailesi ve Sor Yayınları, pandemi koşulları nedeniyle yarışmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kürt Dil Bayramı’nın kutlandığı açıklamada, “Bu yarışmanın daha birçok güçlü kalemi Kürt edebiyatına kazandırmasını ve o gençlerle Kürt edebiyatının daha ilerilere taşınmasını umut ediyoruz.” denildi.

Bu yıl 8’inci kez düzenlenen yarışmaya 9 dosya ile başvuru yapıldığının belirtildiği açıklamada, jürinin Evîn Şikakî, Îrfan Amîda, Mueyed Teyîb, Berken Bereh ve Necla Arî’den oluştuğu kaydedildi.

Cezaevinde tutuklu olan Welat Esen kazandı

Jürinin ilk değerlendirmelerinden son yapılan oylamada iki dosyanın aynı oyu aldığının belirtildiği açıklamada, ikinci aşamada yapılan puanlamada bu yıl ki ödüle 26 yıldır cezaevinde tutuklu olan Welat Esen’in “Ev Rû Ev Xerîbî” (Bu Yüz, Bu Yabancılık) isimli şiir dosyasının ödüle layık görüldüğü ifade edildi.

‘Kürt şiiri alanında hep üretken olmasına katkıda bulunmasını umut ediyoruz’

Açıklamada, “Yarışmayı düzenleyenler olarak kendisini kutluyor ve sınır tanımayan bu yaratıcılığının devam etmesini, kaleminin bir çiçek gibi hapishane duvarlarından fışkırarak edebiyatseverlere ulaşmasını; ödülün, yıllara dayanan sabrıyla beraber, Kürt şiiri alanında hep üretken olmasına katkıda bulunmasını umut ediyoruz.” denildi.

Onur ödülü ise sinema oyuncusu Kadir İnanır’a verildi

Açıklamada, şiir ödülünün yanı sıra her yıl verilen onur ödülüne ise bu yıl sinema oyuncusu Kadir İnanır’ın layık görüldüğü belirtildi. Kürt halkına ve demokratik taleplerine saldırıların ağırlaştığına vurgu yapılan açıklamada, “Bu şartlar altında Kadir İnanır barıştan yana tavır alarak, Kürt halkının demokratik taleplerini dile getirmiş ve Kürt sorununun çözümüne dair talepte bulunmuş, bu anlamda sözünü de sakınmamıştır” denildi.

Ödül törenin pandemi koşulları elvermesi halinde yüz yüze aksi halde çevrimiçi gerçekleştirileceğinin belirtildiği açıklamada, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadın-erkek şairleri önümüzdeki yıl devam edecek olan yarışmaya katılmaya, Kürt kurum ve kuruluşlarını da yarışmayı sahiplenmeye çağırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Welat Esen kimdir?

Welat Esen 1973 yılında Mardin’in Derik ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Derik’te tamamladı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı. Ancak ikinci yılında politik faaliyetlerinden dolayı eğitimini yarıda bıraktı.

1996 yılında İzmir’de tutuklandı. Müebbet hapis cezası verilen Esen, tam 26 yıldır tutuklu. Sırasıyla Buca, Konya, Sincan, Kırıkkale hapishanelerinde kalan Esen halen Bandırma hapishanesinde. 

Arjen Arî 2012’de hayatını kaybetti

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çalê köyünde doğan Arjen Arî, Nusaybin’de ilk ve orta öğrenimini tamamladı, 1979’da Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünü bitirdi. İlk şiiri 1979 yılında Tîrêj dergisinde yayınlanan Arjen Arî’nin şiirleri, İsveç’te ve Türkiye’de Berbang, Kurdistan Pres, Nûdem, Çira, Rewşen, Nubihar, Gulistan, Kevan, Tîroj, Peyv, Nûbûn, Karwan adlı dergilerde yayınlandı.

2004’te Kürt Yazarlar Birliği’nin kurucuları arasında yer alan Arjen Arî, kanser nedeniyle 2012’de hayatını kaybetti. Arjen Arî Diyarbakır’da toprağa verildi.

Yeni1Mecra