8 ilde vekilliklerin düşürülmesi protesto edildi

HDP’li Güven ve Farisoğulları ile CHP’li Berberoğlu’nun milletvekillerinin düşürülmesi 8 ilde yapılan basın açıklamaları ile protesto edildi.

Diyarbakır’da Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri basın açıklaması yaptı

HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesine yönelik tepkilere sürüyor. Bugün de, Özür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, HDP Kadın Meclisleri ve HDP il ve ilçe örgütleri yaptıkları basın açıklamalarıyla vekilliklerin düşürülmesini protesto etti.

Diyarbakır’da TJA aktivistleri tarafından fiziki mesafe kuralı gözetilerek düzenlenen basın açıklamasında “Kadının mor rengiyle, siyaset yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” pankartı açılarak, “Değerlerime dokunma”, “İradem onurumdur”, “Yaşamak direnmektir” ve “Leyla Güven direniştir” dövizleri taşındı.

‘Sessiz kalmayacağız’

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan

Açıklamayı yapan TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, Leyla Güven’in tüm kadınların iradesi olduğunu belirterek, iradelerinin “gaspına” karşı sessiz kalmayacaklarını ifade etti. Kadınlara yönelik baskıların her gün katlanarak devam ettiğine işaret eden Gökkan,

“Biz bu politikaların mağduru değil, direniş ve mücadelesini devam ettiren tarafıyız” dedi.

“AKP-MHP iktidarı, 4 Haziran’da Meclis gündemine alelacele getirdiği bir kararla bir kez daha halkın iradesini gasp etmeye çalışmıştır.” diyen Gökkan, Leyla Güven’in de bilinçli olarak hedef seçildiğini savundu.

Gökkan, “Çünkü Leyla Güven Kürt annelerinin ve kadınlarının temsilidir. Leyla Güven’i tutuklayarak siyasetten ve halkından uzak tutamazlar. Leyla Güven, ömrünü kadınların halkların ve demokrasi mücadelesine adamış ve bu uğurda bedeller ödemiştir.” şeklinde konuştu.

30’u aşkın meslek ve hak örgütünden ortak açıklama

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu açıklama yaptı

Ayrıca, Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu da Eğitim Sen 1 Nolu Şube’de basın açıklaması yaptı. Açıklamaya aralarında sendika, Oda, Baro, Vakıf ve derneklerin de bulundu yaklaşık 30 sivil toplum kuruluşu destek verdi. Ortak açıklamayı, Platformun Dönem Sözcüsü Hasan Eroğlu okudu. Eroğlu, şunları kaydetti:

“Yargı mekanizmasının siyasi iktidarın müdahaleleri sonucu içinin boşaltıldığı sürecin sonucu olarak vekillerin yargılandıkları dosya hakkında verilen yargı kararlarının da tarafsızlığının ve bağımsızlığının takdirini kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Diyarbakır emek, meslek ve hak örgütleri olarak; Seçme ve seçilme hakkına, demokratik siyaset temsilcilerine yönelik bu müdahaleyi kınıyoruz. Meclisi tümden işlevsizleştirmeye, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik sistematik yönelim ve baskılara son vermeye çağırıyoruz.”

Batman, Van, Şırnak, Urfa, Hakkari, Adana, Osmaniye illerinde de HDP Kadın Meclisleri ve HDP İl Örgütleri tarafından yapılan açıklamalarla vekilliklerin düşürülmesi kınandı.

Kaynak ve fotoğraflar: MA