8 Mart’a katılan kadınlara gözaltı

İstanbul’da Feminist Gece Yürüyüşüne katılan kadınlar evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Kadınların gözaltına alınma gerekçelerine “Cumhurbaşkanına hakaret etmek” iddiasının gösterildiği öğrenildi.

İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen 19. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan en az 10 kadının gece saatlerinde evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alındığı öğrenildi. HDP Milletvekili Hüda Kaya, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, gözaltına alınanlar arasında bulunan Nimet Tanrıkulu’nun henüz bir ameliyattan çıkmış olduğu bilgisini verdi.

‘Kabul etmiyoruz’

Twitter hesabından gözaltıları duyuran Kadın Komiteleri yaptığı paylaşımla şu ifadeleri kullandı: “Ben tecavüze uğrarken, katledilirken devlet yok ama ben İstiklal Caddesi’nde yürümek istediğimde mi devlet var?” Kabul etmiyoruz. Taksim ısrarımızdan vazgeçmiyoruz!”

‘Feministleri değil katilleri gözaltına alın’

Mor Sarmaşık ve Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi de üyeleri Pelin Şahin’in gözaltına alındığını sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. Mor Sarmaşık, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Mor Sarmaşık’tan feminist yol arkadaşımız Pelin Şahin’in evi gece yarısı basıldı ve arkadaşımız feminist gece yürüyüşü sebep gösterilerek gözaltına alındı. Pelini ve gözaltına alınan tüm kadınları derhal serbest bırakın! Feministleri değil katilleri gözaltına alın!”

Gözaltı gerekçesi ‘Cumhurbaşkanına hakaret’

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi de twitter hesabından yaptığı paylaşımda en az 10 kadının gözaltında olduğunu duyurdu. Kadınların “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilirken, çok sayıda kadının aynı gerekçeyle evlerinin basıldığı gelen bilgiler arasında.

Gözaltına alınan ve ismi öğrenilen kadınlar şöyle: “İlayda Cantaş, Ebru Sert, Merve Bektaş, Zeynep Çakır, Sedef Özer, Pelin Şahin, Nimet Tanrıkulu, İlknur Birol, Besra İşsever, Devrim Çapar.”

Gözaltılara tepki gösteren çok sayıda kadın ise sosyal medyadan #8MartaDokunma hashtag’iyle paylaşımda bulundu.

MA / Yeni1Mecra