80 bin ücretli öğretmen açlık sınırının altında ücret alıyor

Ücretli öğretmenlerin durumuna dikkat çeken Mehmet Alper Öğretici, MEB eliyle 80 bin ücretli öğretmenin asgari ücret altında çalıştırıldığını belirtti.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, ücretli öğretmenlerin durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altında çalıştırıldığına dikkat çeken Öğretici, “Söz verilen iyileştirmeler yapılmalı” dedi.

‘Öğretmenler MEB eliyle asgari ücretin altında çalıştırılıyor’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, asgari ücretin belirlenmeye çalışıldığı ve son toplantıların yapıldığı bu günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kendi eliyle ücretin altında eğitim emekçisi çalıştırdığını kaydeden Öğretici, 80 bin ücretli öğretmene ders başı için 18.22 TL ödeme yapıldığını söyledi. Öğretici, “Haftalık 30 saatten ayda toplam 120 saat derse girebilen bir ücretli öğretmenin eline aylık yaklaşık 2 bin 200 TL geçmektedir. Kaldı ki ücretli öğretmenlerin büyük bir kısmı da haftalık ders saatini dolduramamakta ve bu ücretin dahi altında bir ücretle çalışmaktadır. Bu durumda açlık sınırının en az 2 bin 500 TL olduğu, asgari ücretin 2 bin 324 TL olduğu bir dönemde MEB eliyle asgari ücretin altında on binlerce ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır” dedi.

‘Ücretli öğretmenlere verilen sözler yerine getirilsin’

Öğretici, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “23 Ekim 2018’de açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu’nda 2019 Ocak ayından itibaren ücretli öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi öngörüldüğü halde herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. MEB ücretli öğretmenliği kalıcı bir istihdam modeli olarak görmemeli, öğretmen açığının olduğu her yere kadrolu öğretmen atamalıdır. Bu süre zarfında görev yapan ücretli öğretmenlere ise sözü verilen gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır.”