800 yıllık Trabzon Ayasofya Müzesi üstünde hilti ile ‘restorasyon çalışması’ yapılıyor!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, 800 yıllık tarihi Ayasofya’nın üstünde hilti ile yapılan çalışmaları kamerasıyla göstererek isyan etti: Yapanları lanetliyoruz, onay verenleri lanetliyoruz, utanç duyuyoruz! Durdurun bu tarih katliamını!..

CHP Trabzon Milletvekili ve Meclis KİT Komisyonu Üyesi Ahmet Kaya, yaklaşık 800 yıl önce yapılan ve müze olarak kullanılan tarihi Ayasofya’nın önünde açıklama yaptı. Kaya, restorasyon çalışması yürüten işçilerin Ayasafya müzesinin üstünde hilti ile çalışmasını göstererek şunları söyledi:

‘Tarihi yeri araç trafiğine mi açacaksınız!’

“Burada gördüğümüz manzara karşısında şok olduk. Tarihle doğa ve yeşil uyumunu bitirmişler. O güzelim çimler gitmiş her yer beton, 6,7 metre genişliğinde beton yollara boğulmuş. Araç trafiğine mi açacaksınız bu tarihi yeri, bu dünya mirasını, bu ne rezilliktir? Ayasofya tarihi özelliğinden koparılmış, burada resmen bir cinayet işlenmiştir. Bu çok büyük bir akılsızlıktır, şehrimize, tarihe ve turizme yapılan çok ciddi bir kötülüktür, cehalettir ve cinayettir.”

Durdurun bu tarih katliamını!..

“Millete evde kal derken bunu fırsata çevirmişler, bir tarih cinayeti işlemişler, yazıklar olsun. Yıkın şu yaptığınız rezaletleri, sökün şu beton yolları, durdurun bu rezaleti!.. Durdurun bu tarih katliamını!.. Mahkeme kararıyla inşaat zaten durdurulmuştu. Mahkeme kararı yok sayılarak inşaat nasıl devam ettirilebiliyor? Kimdir buna onay verenler, göz yumanlar?”

‘İnsanlık mirası katlediliyor’

“İnsanlık mirası dediğimiz Ayasofya müzesinin yeşil alanları, tahrip edilerek betonlaştırılıyor. Çalışan arkadaşlar işin ehli değil. Bütün şehir bu konuda tepkisini koymuş durumdadır. Korona günlerinde insanlara evinizde kalın diyenler, insanların evlerinde kalmasını fırsata dönüştürerek Trabzon’un tarihini, Ayasofya’yı ve insanlık mirasını katlediyorlar.”

CHP’li Kaya, “tadilat rezaleti” diye söz ettiği restorasyon çalışması ile ilgili olarak da Kültür Bakanlığına soru önergesi vereceğini söyledi.