81 Baro’dan kınama: Kadınları değil kadın cinayetlerini durdurun


HABER MERKEZİ – TBB, TÜBAKKOM ve 81 Baro, yaptığı ortak açıklama ile İstanbul’da kadınların danslı protestosuna yönelik polisin sert müdahalesini kınadı. Açıklamada, kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmanın, şiddeti protesto etmenin ve sorumluları göreve çağırmanın demokratik bir hakkın kullanılması olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) ve 81 Baro, İstanbul Kadıköy’de kadına yönelik şiddete karşı kadınların düzenlediği danslı protesto etkinliğine polisin sert müdahalesini yaptığı ortak açıklama ile kınadı. Yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde son olarak birkaç gün önce tanımadığı bir cezaevi firarisi tarafından Ceren Özdemir’in katledilmesi olayı hatırlatılarak, “Kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınıyoruz.” denildi.

‘Gösteri hukuka aykırı şekilde engellendi’

Açıklamada, kadın cinayetlerine karşı yapılan haklı ve barışçıl bir toplantıya yönelik şiddet içeren bu müdahale ve gözaltıların, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmanın, şiddeti protesto etmenin ve sorumluları göreve çağırmanın demokratik bir hakkın kullanılması olduğuna dikkat çekilerek, “Tüm dünyada kadına karşı şiddetin simgesi haline gelen bir dans gösterisinin, polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması ve göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez.” denildi.

‘Kadına yönelen şiddeti önlemek devlet yükümlülüğüdür’

Kadına yönelen şiddeti önlemenin devletin yükümlülüğü olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu doğrultuda, dayanışma gösterilmesi gereken kadınlara, kolluk güçlerinin ve talimat verenlerin uygulamış olduğu şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz. Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getiriyor, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.”