81 ile ‘market’ genelgesi: Temel ihtiyaçlar dışında ürün satışı yasaklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen “Market tedbirleri” genelgesi ile zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki tüm ürünlerin satışı yasaklandı.

Genelgede, “daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlaması” ifadesi dikkat çekti.

Fotoğraf: Arşiv/AA

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler duyuruldu.

Zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışı yasaklandı

Buna göre, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

‘Alkollü ürün’ satışı kısıtlaması!

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Yeni1Mecra