Hasta tutuklu Özkan, 6 defa getirildiği hastaneden yeniden cezaevine götürüldü

83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, 6 defa getirildiği hastanede “tedavisi tamamlandı” denilerek, yine kelepçelenerek cezaevine götürüldü.

Selma Özkan, babasının tedavisinin tamamlandığı gerekçesiyle elleri kelepçeli ve tekerlekli sandalyeye bağlı bir şekilde ring aracına bindirildiğini söyledi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, 17, 18, 19, 20 ve 24 Mayıs tarihlerinde fenalaşması üzerine 5 kez Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı, ancak hastaneye yatışı yapılmadığı için cezaevine geri götürüldü.

Kelepçeli tedavi edildi

Özkan, 25 Mayıs’ta 6’ncı kez kelepçeli bir şekilde getirildiği Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatışı yapıldı. Hastaneye getirildiği sırada yürümekte zorlandığı ancak buna rağmen ellerinin kelepçelendiği görüntüleri ortaya çıkan Özkan, hastanede kaldığı 3 gün boyunca yatağa kelepçelendi.

‘Elleri kelepçeli tekerlekli sandalye ile ring aracına bindirildi’

Oğlu Vedat Özkan’ın savcılık kararıyla refakatçilik yaptığı Özkan, dün akşam saatlerinde elleri kelepçeli bir şekilde tekerlekli sandalye ile cezaevi ring aracına bindirilerek Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne geri götürüldü. 

Özkan’ın kızı Selma Özkan, babasının tedavisinin tamamlandığı gerekçesiyle elleri kelepçeli ve tekerlekli sandalyeye bağlı bir şekilde tekrar cezaevine götürüldüğünü belirterek, babasının durumuna ilişkin avukatlarıyla görüştükten sonra ne tür girişimlerde bulunacaklarını belirleyeceklerini söyledi.  

Özkan 25 yıldır tutuklu

Mersin’de 1996 yılında “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Özkan, daha sonra Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde JİTEM elemanları tarafından öldürüldüğü belirtilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın olayından sorumlu tutularak tutuklu yargılandı. Müebbet hapis cezası verilen Özken, 25 yıldır tutuklu.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Özkan, bugüne kadar 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 defa da anjiyo oldu. Özkan’ın, kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği, hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamayan Özkan’a, aynı koğuşta yer alan Ahmet Güneş refakatçilik yapıyor. 

2015 yılında cezaevinde kalamaz raporu verildi

Cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyen Özkan’a, 2015 yılında Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından vücut fonksiyonlarının yüzde 87’sinin işlevsiz olduğu tespit edilerek, “cezaevinde kalamaz” raporu verildi. Sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle defalarca hastaneye kaldırılmasına rağmen Özkan, tahliye edilmedi. 2019 yılında tekrar aynı hastanede Sağlık Kurulu’na başvuruda bulunan Özkan’a, bu kez “cezaevinde kalabilir” raporu verildi.

Mehmet Emin Özkan’ın hastaneye getirilirken ellerinin kelepçeli olduğu ve yürümekte zorlandığı görüntülendi.

ATK’den 6 rapor

İnfazının durdurulması için savcılar üzerinden yapılan başvurular nedeniyle Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) 6 defa rapor talep edildi. ATK’nin hazırladığı 6 raporda da Özkan’ın tek başına cezaevinde hayatına idame etmesinde sakınca olmadığı notu düşüldü.  

‘Sıfır engel’ raporu

Özkan’ın durumuna ilişkin HDP Milletvekili Semra Güzel, Meclis Başkanlığı’na 10 Aralık 2020’de soru önergesi verince Adalet Bakanlığı da bunun üzerine tutuklunun sağlık durumuna dair rapor talep etti. Özkan’a götürüldüğü, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde birçok hastalık teşhisi konulmasına rağmen “hastalıklarının vücut fonksiyon kaybına yüzde sıfır engel teşkil ettiği” şeklinde rapor verildi.

MA – DİYARBAKIR