8’i kadın 12 siyasetçi ve aktivist ‘gizli tanık’ açık eylemler nedeniyle tutuklandı

Diyarbakır’da iki gün önce Roza Kadın Derneği’ne yönelik yapılan operasyonla gözaltına alınan 18 kişiden 12’si “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklamaya gerekçe olarak “gizli tanık” ifadeleri, 8 Mart, yürüyüş, kayyım protestosu, basın açıklaması, taziye, açlık grevi gibi eylem ve etkinlikleri gösterildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği’ne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 22 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında, aralarında dernek yöneticileri ve Kürt siyasetçilerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde bir gün tutulduktan sonra dün adliyeye sevk edildi. 14 kişi tutuklama istemiyle, 4 kişi ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Barış Annesi’ne ev hapsi, 5 kişiye adli kontrol

Gece geç saatlere kadar süren ifade işlemlerinin ardından Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zelal Bilgin, Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Nevriye Çur, Nazire Tursun ve Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Harman adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran için ise “ev hapsi” verildi.

8’i kadın 12 kişi sabaha karşı tutuklandı

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, kurucu üye Narin Gezgör ve dernek yöneticisi Fatma Gültekin, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, Bağlar Belediyesi meclis üyeleri Gönül Aslan ve Veysi Kuzu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sevim Coşkun, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, DBP PM üyesi Celal Yoldaş de tutuklandı.

Açıklama ve yürüyüşlere ‘örgüt üyeliği’ gerekçesi

12 kişi, gizli tanık beyanları ile düzenlenen yürüyüş, oturma eylemi, kayyım protestosu, basın açıklaması, taziye, açlık grevi, Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığı gerekçesiyle protesto yapmak gibi eylem ve etkinlikleri katıldıkları için “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. MA