9 ilde seyahat yasağı kalktı… Yasak İstanbul, Ankara ve İzmir’de sürecek

18 Nisan tarihinde yürürlüğe giren şehirlerarası seyahat yasağı, 9 ilde daha kaldırıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise yasak sürecek. 16-19 Mayıs günleri sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, sokağa çıkmada maske takmak zorunlu oldu.

R. Tayyip Erdoğan

AVM’lerin ve berberlerin faaliyete geçirilmesi kararı eleştirilere uğrarken, son günlerde pandemiden yaşamını yitirenlerin sayısındaki düşüş üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanları topladı.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından açıklama bizzat Erdoğan’dan geldi. Coronavirüs tedbirlerin devam edileceğinin altını çizen Erdoğan, “Hayatımızın uzunca bir süre salgın tehdidine karşı bizi koruyacak tedbirlere göre devam ettirmek durumundayız” dedi.
Erdoğan, bu tedbirler kapsamında sokağa çıkanların maske takmak zorunda olduklarını belirtti.

Yasak kalkan iller

Konuşmasında merakla beklenen şehirler arası kısıtlamaya ilişkin de konuştu. Erdoğan, 9 ilde daha seyahat kısıtlamasının kaldırıldığını duyurdu. Buna göre, seyahat kısıtlaması kaldırılan kentler Adana, Trabzon, Diyarbakır, Mardin, Tekirdağ, Ordu Maraş Denizli, Urfa olurken, en çok merak edilen İstanbul, Ankara ve İzmir için ise kısıtlama sürecek.

Şehirler arası seyahat yasağı 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük süre için için durdurulmuş, Mayıs başında ise 7 il için bu yasak kaldırılmıştı.

Üçüncü 4 günlük yasak

Erdoğan, 16-17-18 ve 19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırılması uygulanacağını 18 ve 19 Mayıs günlerinde marketlerin açık olacağını duyurdu. Daha önceki sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı 23 Nisan Cumhuriyet Bayramı ile 1 Mayıs Dünya Emekçi Bayramı’nın içinde yer aldığı tarihlerde de 4 günlük yasak kararı alınmıştı.

Çay üreticisine özel izin

Erdoğan, sezonu başlayan çay üretimi konusuna da değindi. Çay üreticilerinin memleketlerine gitmeleri için izin verileceğini belirtti. Bunun içen E-devlet üzerinde başvurulmasını söyledi. Başvuran üreticilere 19 Mayıs’tan itibaren özel bir izinle memleketlerine çay toplamaya gidebileceklerini söyledi. Erdoğan, 2020 yaş çay alım fiyatını da 3.40 TL olarak açıkladı. AA – ANKARA