A.R.: Cinsiyetimi değiştirdim ama kimliğim hala aynı

İranlı A.R., cinsiyet kimliği nedeniyle maruz kaldığı şiddet ve ayrımcılığa ilişkin İHD’ye başvurdu.

A.R., cinsiyetini değiştirmesine rağmen kimliğinin hala aynı olduğunu belirterek, “İş aradığımda beni ciddiye almayıp sabıka kaydı bile istiyorlar.” dedi.

İranlı LGBT+ bireyi A.R. (41), hem ülkesinde hem de bir süredir ikamet ettiği Van’da cinsiyet kimliğinden kaynaklı karşı karşıya kaldığı sorunlara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne başvuruda bulundu. 

Cinsiyeti değişti ama kimliği hala aynı

Dernekte açıklama yapan A.R. cinsiyetini değiştirdikten sonra nüfusta erkek olduğunu belirten yeni kimliğini alamadığını ve hala kimlikte kadın olarak gösterildiğini anlattı. A.R., şunları ifade etti:

“Gittiğimiz yerlerde polisten getireceğimiz belgeler isteniyor. O belgelerde de cinsiyetimi değiştirmeden önce kullandığım ismim yazıyor. Bu yüzden sıkıntı yaşıyorum. Yani erkek olmama rağmen kadın kimliği kullanıyorum. İş aradığımda beni ciddiye almayıp sabıka kaydı bile istiyorlar.”

‘Bir çok adres değiştirmek zorunda kaldım’

Bir çok kez adres değiştirmek zorunda kaldığını söyleyen A.R., “Cinsiyetimi değiştirmeden önce kimliğimde cinsiyetim ‘kadın’ olarak belirtiliyordu. İran kurallarına göre örtünmem gerekiyordu. Ancak benim sakallarım vardı ve örtünmek istemiyordum. Üniversite zamanlarında kimse görmesin diye maske takıyordum. İran’daki bekçiler bir defa şiddet uyguladı. Bana, ‘Sen Allah’ın yarattığı şeyi değiştirmişsin’ dediler.” ifadelerini kullandı. 

‘Korkuyorum’

“İran’da kalmayı ve hayatımın iyi olmasını istedim ama hayal ettiğim gibi olmadı” diyen A.R., bir süre önce Van’a geldiğini söyledi. Burada da tanıştığı İranlıların şiddetine maruz kaldığını ifade eden A.R., “Kimse yardıma gelip olayın üzerinde durmadı. Hiçbir yere tek başıma gitmiyorum. Her yere eşimle gidiyorum. Çünkü korkuyorum. Bazen sokakta yürürken İranlılar bana eski ismimle hitap ediyor.” dedi.

Karşı karşıya kaldığı nefretin son bulmasını isteyen A.R., “Buranın da İran’dan farkı yok. Herkes gibi benim de hayatım güzelleşsin istiyorum. Zaman geçtikçe hiçbir şey düzelmiyor. Kimliğimi kabul edecek bir yere gitmek istiyorum.” diye konuştu.

İHD Van Şube Başkanı Murat Melet de, herkesin yaşam hakkına saygı duyulması gerektiğine işaret etti. “Tüm insanların tercihine saygı duyup desteklemeliyiz. Sonuna kadar tüm insanların arkasındayız. Bu insanlar Avrupa’ya gitmek istiyor.” diyen Melet, Avrupa ülkelerine konuya ilişkin duyarlılık çağrısı yaptı.  

MA – VAN