AABK Onursal Başkanı Öker’e para cezası

AABK Onursal Başkanı Öker’e, yaptığı açıklamalar nedeniyle yargılandığı davada 8 bin 840 TL para cezası verildi.

“Alevi toplumunun isyanını dile getirdim” diyen Öker, bunun bir suç gibi algılanmasını kabul etmediğini söyledi.

Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davanın duruşması İstanbul Anadolu 25’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Turgut Öker ve avukatı Seyit Sönmez’in hazır bulunduğu duruşma kimlik tespitiyle başladı. Duruşmayı, HDP milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Musa Piroğlu ve Zeynel Özen de takip etti.  

Avukat Seyit Sönmez, “Mahkemenin özgürlükler karşısında ne tutum sergileyeceği bizim için önemlidir. Dava siyasi bir süreç sonucunda yargılamaya dönüşmüştür. Anayasa Mahkemesi sosyal medya hesaplarının izinsiz incelenmesini yasaya aykırı bulmuştur. Bunun da dikkate alınmasını istiyoruz” diyerek, beraat talebinde bulundu. 

‘Alevi toplumunun isyanını dile getirdim’

Mahkemede savunmasını yapan Öker ise, şunları ifade etti: “Biz Alevi toplumunu mağdur eden adaletsizliklere, eşitsizliklere dikkat çekmek için örgütlendik. Dolayısıyla 20 milyon insanın feryadı suçmuş gibi algılanmaktadır. Biz hiçbir koşulda Alevilerin değerlerinin suçmuş gibi algılanmasını kabul etmiyoruz. Sonuç olarak yöneticisi olduğum Alevi toplumunun isyanını dile getirdim. Bunun bir suç gibi algılanmasını kabul etmiyorum.”

8 bin 840 TL para cezası

Mahkeme, Öker’e “Görevli memura görevi başında hakaret suçunu işlediği” suçlamasıyla 8 bin 840 TL adli para cezası verdi. Hüküm infazının geriye bırakılması kararlaştırıldı. 

‘Doğru bir şeyi ifade etmiş olmaktan para cezası aldım’

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan Öker, 18 Haziran’da da hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen 11 ay 20 gün hapis cezasını anımsattı. Öker, şöyle konuştu:

“Bu duruşmada da ben Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Başkanıyken, özellikle de üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adı verildikten sonra kamuoyuyla paylaştığımız düşüncelerimizde dedik ki; Hitler bugün Yahudiler için ne ifade ediyorsa Yavuz Sultan Selim’de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor. Bu kadar doğru bir şeyi ifade etmiş olmaktan dolayı bugün 8 bin 840 gibi bir para cezası aldım.”

MA – İSTANBUL