AB büyükelçilerinden Davutoğlu’na sürpriz yemek

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Ankara’daki Büyükelçileri, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile çalışma yemeğinde biraraya geldi. Davutoğlu, Türkiye’nin dış politikasında eskiye dönüş olduğunu, Türkiye-AB ilişkilerinde AB’nin de mesuliyetinin olduğunu söyledi.

Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ – AB Türkiye Delegasyonu konutunda verilen ve yaklaşık 2 saat süren çalışma yemeğine Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katılarak büyükelçilere hitap etti. Yemekte AB Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile 23 AB büyükelçileri hazır bulundu. İsveç, Portekiz ve Polonya ise yemekte maslahatgüzarlarıyla yemekte temsil edildi.
Çalışma yemeğine Davutoğlu ile birlikte Gelecek Partisi Dış İlişkiler Başkanı Ümit Yardım, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Dış Politika Başkanı Kani Torun ve İletişim Başkanı Neslihan Kevser Çevik de hazır bulundu.

AB’nin de mesuliyeti var

Büyükelçilere hitap eden Davutoğlu, Türkiye’nin iç ve dış politikaya ilişkin görüşlerini açıkladı. Türkiye-AB, Rusya Federasyonu, ABD ilişkilerini değerlendiren Davutoğlu, AB’nin Türkiye için stratejik önemi olduğunu vurguladı ve ilişkilerin bugünkü durumuna gelmesinde, AB tarafının da mesuliyetinin bulunduğunu söyledi. Davutoğlu, AB’nin verilmiş olan çeşitli taahhütlerin yerine getirmediğini kaydetti.
Davutoğlu, Türkiye’nin daha önceki dış politikasının Kıbrıs Sorunu, Ermeni meselesi, Rusya Federasyonu ve İran’la ihtilaflar gibi konularla sınırlı olduğunu ancak kendi döneminde önemli açılımlar yaptığını söyledi.

AB Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger. Fotoğraf: AA

Dış politikada eskiye dönüş var

Türkiye’nin bugünkü dış politikasını “eskiye dönüş” olduğu yönünde eleştiri getiren Davutoğlu, Kıbrıs konusunda Annan Planı’nın gereği Türk tarafınca taahhütlerini yerine getirirken, AB tarafının sözlerini tutmadığını ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni üyeliğe aldığını ve bugünkü sorunların doğduğunu savundu.
Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinin de önemli olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Ancak bunun Rusya’ya bağımlı bir dış politika anlamına gelmediğini” belirterek mevcut Türkiye dış politikasını eleştirdi.
İdlib’deki son gelişmeleri çok vahim olarak nitelendiren Davutoğlu, barışın tesisi yönünde son umutlar kaldığını ifade etti.

Büyükelçiler Kavala’yı da sordu

Büyükelçilerin sorunlarını da yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye’nin eleştirilen hukuk sistemi, KHK’lıların durumunu, diğer partilerle ilişkileri, ani bir seçime ilişkin hazırlıkları, Kanal İstanbul’a ilişkin görüşlerini paylaştı. Davutoğlu, tutuklu Osman Kavala’ya ilişkin olarak da dosyanın detaylarını bilmediğini ancak insanların tutuksuz yargılanmasının esas olduğu yönünde görüş açıkladı.