AB ekonomisi Covid-19 nedeniyle küçülüyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle AB ekonomisinin bu yıl yüzde 8,3 daralacağı öngörüsünde bulundu. 

AB Komisyonu, “2020 Yaz Ekonomik Tahminleri” raporunu yayımladı. “Geniş farklılıklarla daha derin durgunluk” başlıklı raporda, Avro Bölgesi’nin 2020 yılında yüzde 8,7 küçüleceği, 2021’de ise yüzde 6,1 büyüyeceği tahminine yer verildi. 

Raporda, AB ekonomisinin 2020’de yüzde 8,3 küçüleceği, 2021 yılında ise yüzde 5,8 büyüyeceği öngörüldü. Raporda, bu yıl Avrupa’nın başat ekonomisi Almanya’nın yüzde 6,3, Fransa’nın yüzde 10,6, İtalya’nın yüzde 11,2, İspanya’nın yüze 10,9, Hollanda’nın yüzde 6,8, Belçika’nın yüzde 8,8, Yunanistan’ın yüzde 9 ve Avusturya’nın yüzde 7,1 küçüleceği tahmin edildi.

‘AB ekonomisi salgın nedeniyle derin bir durgunluk yaşayacak’

Enflasyon oranının bu yıl AB’de yüzde 0,6, Avro Bölgesi’nde ise yüzde 0,3 olacağı öngörülen raporda, kısıtlayıcı tedbirlerin öngörülenden yavaş kaldırılmasının ekonomik faaliyetleri daha fazla etkilediği, AB ekonomisinin bu yıl salgın nedeniyle derin bir durgunluk yaşayacağı belirtildi.

‘Salgına uygulanabilecek kısıtlayıcı tedbirler belirsiz’

Tahminlere ilişkin aşağı yönlü risklerin yoğun olduğuna işaret edilen raporda, salgının boyutunun, süresinin ve gelecekte uygulanabilecek kısıtlayıcı tedbirlerin belirsiz olduğu kaydedildi. Mevcut tahminin kısıtlayıcı tedbirlerin gevşemeye devam edeceği ve ikinci dalga olmayacağı varsayımlarına dayandığı ifade edilen raporda, işgücü piyasalarına, şirket likiditelerine ve finansal piyasalara yönelik riskler bulunduğuna işaret edildi.

‘Korumacı ekonomi politikaları ekonomiyi olumsuz etkileyecek’

İngiltere ile AB arasında gelecekteki ticari ilişkileri belirleyecek anlaşma yapılamamasının iki tarafın ekonomisini de olumsuz etkileyeceği belirtilen raporda, korumacı ekonomi politikalarının ve üretimde küresel arz zincirinden uzaklaşmanın ticaret ve ekonomiyi olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

‘Aşının geliştirilmesinin olumlu etkileri olacak’

Raporda, Covid-19’a karşı hızla bir aşının geliştirilmesi ve AB Komisyonunun hazırladığı kurtarma programının üye ülkelerce kabul edilmesinin olumlu etkileri olacağı bildirildi. Raporla ilgili AB Komisyonu’nun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Gentiloni, “Salgın, Avrupa ekonomisini beklenilenden daha sert etkiledi.” dedi. Sürecin halen belirsizliklerle dolu olduğuna ve aşağı yönlü risklerin devam ettiğine işaret eden Gentiloni, 2020 yılındaki daralmanın önceki tahminlerinden yüzde 1 daha olumsuz olduğunu vurguladı.

AA – BRÜKSEL