ABB’den kadın kooperatifleriyle ‘tarımsal üretim sözleşmesi’

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, 3 kadın kooperatifi ile “tarımsal üretim sözleşmesi” imzaladı.

Sözleşme kapsamında, yerli üreticiler ve kadın kooperatiflerinin üreteceği bakliyatlar Halk Ekmek Fabrikası tarafından satın alınarak, Başkent Marketlerde satışa sunulacak. 

Fotoğraf: ABB

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, sözleşmeli üreticilik başta olmak üzere Ankara’da yeni kırsal kalkınma modellerini de hayata geçirmeyi sürdürüyor. Başkent Market modelinin ardından şimdi de “tarımsal üretim sözleşmesi” modeli ile Ankara’daki kadın kooperatifleri ve yerli üreticilerin ürettiği bakliyatlar Halk Ekmek Fabrikası tarafından satın alınacak.

Sözleşme ile Ankara’nın ilçelerinde faaliyet gösteren kadın kooperatifleri ve yerli üreticilerin yetiştirdiği bakliyat ürünleri Başkent Market aracılığıyla vatandaşların sofrasına taşınacak.

İlk etapta 3 kadın kooperatifi ile imzalandı

Ankara kırsalının gelişmesi ve istihdamın artmasına katkı sağlamak amacıyla yapılacak tarımsal üretim sözleşmesi, ilk etapta Haymana Yeşilyurtlu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Güdül Boyalı Fengere Kadın Eli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Bala Afşar Bala’m Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile imzalandı. 

ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler de yararlanabilecek

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin de ürettikleri bakliyatları almaya hazırlanan Halk Ekmek Fabrikası; Haymana Yeşilyurtlu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden 2,5 ton fasulye, Güdül Boyalı Fengere Kadın Eli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden 3 ton yeşil mercimek, 3 ton pilavlık bulgur, 10 ton Ankara nohudu, Bala Afşar Bala’m Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nden ise 3 ton kırmızı mercimek, 1,5 ton köftelik bulgur, 3 ton pilavlık bulgur ve 3 ton da yeşil mercimek alımı gerçekleştirecek.

‘1 yıl içinde 16 kooperatif ve birliğe 35 milyon lira katkı’

Bala Afşar Bala’m Kadın Kooperatifi ile sözleşme imzalayan Halk Ekmek Genel Müdürü Hüseyin Velioğlu, yeni kırsal kalkınma modeline ilişkin şu bilgileri verdi:

“Heyecanlıyız bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bildiğiniz gibi Mansur başkanımızın bir ideali var ‘Ankara’da aç açıkta kimse kalmayacak’. Başkent’teki kadın kooperatifleriyle yapacağımız üretim sözleşmesiyle bakliyat ürünlerinde direkt üreticiden tüketiciye Ankara halkıyla Afşar beldesinin ürünlerini buluşturacağız. 1 yıl içinde 16 kooperatif ve birliklere 35 milyon TL katkı sağladık. 2021 yılında hedefimiz bunu 100 milyona çıkarmak.”

Fotoğraf: ABB

‘Sözleşme 7 kalemde imzalanacak’

Tarımsal üretim sözleşmesini bulgur, nohut, fasulye, köftelik ve yemeklik bulgur olmak üzere 6-7 kalemde imzalayacaklarını belirten Velioğlu, “Çiftçi zaten zor şartlardan geçiyor. Amacımız piyasa fiyatlarının üzerinde alarak farkındalık yaratmak ve çiftçinin ekonomisine destek olmak” dedi.

‘İstihdam edilen kişi sayısı 863’e yükseldi’

Başkent Market uygulaması sayesinde kırsal alandaki üretici kooperatiflerinde istihdam edilen kişi sayısının üyeleri ile birlikte 863’e yükseldiğine dikkat çeken Velioğlu, üreticiler ile tüketiciler arasında kısa tedarik zinciri oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

‘Kadın emeğinin ekonomiye yansıtılması için bir model’

Bala Afşar Bala’m Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Figen Ar, “Kadın Kooperatifleri kırsaldaki kadın emeğinin ekonomiye yansıtılması için bir model. Mansur başkanımızın desteğiyle büyüyor olmaktan çok mutluyuz” dedi.

Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Gönenç ise, kadın kooperatiflerinin kırsal kalkınmanın önceliğini yaptığını belirterek, “Biz de emeklerinize destek olduğumuz için mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra