ABD Avrupa’dan gelen seyahatleri 30 gün askıya aldı

ABD Başkanı Trump, cuma gecesinden itibaren Avrupa’dan gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını, İngiltere’nin bundan muaf tutulduğunu açıkladı.

Trump, Amerikan halkını korumak için federal hükümetin ve özel sektörün tüm gücünü seferber edeceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump

ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı bin 107’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 32’ye ulaştı. ABD medyasında yer alan haberlerde, ülkede salgına yakalanan kişi sayısının her geçen gün arttığına işaret edildi. ABD Başkanı Donald Trump da, ABD’nin yeni Covid-19 salgınına ilişkin aldığı önlemler konusunda Oval Ofis’ten yapılan yayınla seslendi.

‘AB gerekli önlemleri almada başarısız oldu’

“Avrupa Birliği, gerekli önlemleri almada başarısız oldu.” diyen Trump, ABD’ye bu ülkelerden gelen kişiler yoluyla virüsün taşındığını belirtti. Sağlık uzmanlarıyla görüştükten sonra, ABD halkının sağlığını korumak için “güçlü ama gerekli” önlemler aldığını belirten Trump, “Yeni vakaların bizim topraklarımıza girmesini önlemek için cuma gecesinden geçerli olmak üzere Avrupa’dan ABD’ye tüm seyahatleri askıya alıyoruz. Bu kısıtlamalar sahadaki duruma göre ayarlanacak. Uygun izlemelerden geçen ABD’liler için istisnalar olacak.” dedi.

İngiltere muaf tutulacak

Bu kısıtlamaların ticaret ve kargoyu etkilemeyeceğini kaydeden Trump, bu uygulamadan İngiltere’nin de muaf tutulacağını kaydetti. Trump, Çin ve Güney Kore’deki durumu da izlediklerini, durumlarının iyileşmesi durumunda bu ülkelere karşı alınan önlemleri de yeniden değerlendireceklerini belirtti.

‘Federal hükümetin ve özel sektörün tüm gücünü seferber ediyoruz’

Dünya Sağlık Örgütünün bugün yaptığı açıklamada Covid-19 salgınını “Pandemi” ilan ettiğine dikkat çeken Trump, “Müttefiklerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Federal hükümetin ve özel sektörün tüm gücünü Amerikan halkını korumak için seferber ediyoruz.” ifadesini kullandı.

‘Erken önlem aldık’

Covid-19 salgınına yönelik birçok erken tedbir aldıklarını bu nedenle de şu anda Avrupa’ya kıyasla daha az vaka olduğunu belirten Trump, şöyle konuştu:

“Amerikanların çoğunluğu için risk çok çok düşük. Genç ve sağlıklı insanlar, kendilerine virüs bulaşırsa hızlı bir iyileşme bekleyebilir. En büyük risk, sağlık sorunu olan yaşlı insanlar için. Bu nüfus çok çok dikkatli olmalı. Bakım evlerine tüm zaruri olmayan ziyaretleri askıya almalarını tavsiye ediyoruz. Genel olarak yaşlı Amerikalılar, kalabalık alanlara gerekli olmadıkça girmemeli.”

‘Siyaseti bir kenara koyup particiliği bırakmalıyız’

Büyük katılımlı etkinlikler ve okullarla ilgili de gerekli mercilerle görüştüklerinin altını çizen Trump, “Bugünkü küçük bir eylem, yarın virüsün yayılmasının önüne geçecektir. Her toplum farklı risklerle karşı karşıya. Lütfen verilen tavsiyelere uyun.” uyarısında bulundu.

Virüse karşı şu anda ekonomik, sağlık sistemi ve doktorlar bakımından avantajlı konumda olduklarını vurgulayan Trump, “Artık siyaseti bir kenara koyup, particiliği bırakıp tek millet, tek aile olarak birleşme zamanı.” çağrısını yaptı.

Trump ekonomik önlemleri de açıkladı

Hafta başında sağlık sigortası sektörünün liderleriyle bir araya geldiğini hatırlatan Trump, söz konusu sektörün Covid-19 tedavileri için tüm sigorta primlerinden feragat etmeyi ve sigorta kapsamını genişlemeyi kabul ettiklerini aktardı.

Trump, antiviral tedavileri rekor sürede gerçekleştirebilmek için bürokraside azalmaya gideceklerini belirterek, geçen hafta imzaladığı 8,3 milyar dolarlık fonla Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleriyle diğer kamu kurumlarının virüsle mücadelesine yardımcı olunacağını, aşı, tedavi ve tıbbi malzeme tedariğinin destekleneceğini söyledi.

‘Bu finansal bir kriz değil’

Trump, “Bu finansal bir kriz değil. Bu sadece ulusça ve dünyaca beraber üstesinden geleceğimiz geçici bir durum.” dedi. Küçük İşletmeler İdaresine Covid-19’dan etkilenen firmalara sermaye ve likidite sağlamasına yönelik talimat verdiğini belirten Trump, idarenin salgından etkilenen eyaletlerde kredi sağlamaya başlayacağını ve Kongre’den bu program için 50 milyar dolarlık ilave kaynak artırımına gitmesini istediğini söyledi.

Acil durum yetkisini kullanarak, salgından olumsuz etkilenen kişiler ve işletmeler için faiz veya ceza uygulanmaksızın vergi ödemelerinde ertelemeye gidilmesi için Hazine Bakanlığına talimat vereceğini belirten Trump, “Bu ekonomiye 200 milyar dolardan fazla ilave likidite sağlayacaktır.” diye konuştu. Trump, çalışanların maaşları üzerinden yapılan vergi kesintilerinin hafifletilmesi için Kongre’ye çağrıda bulundu.

İç Güvenlik Bakanlığı açıklama yaptı

Trump’ın Avrupa ülkelerinden seyahati kısıtlayacaklarını duyurmasının ardından İç Güvenlik Bakanlığı da yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün Başkan Trump, bazı Avrupa ülkelerinden birinde olan ya da ABD’ye varış tarihinden önceki 14 gün içerisinde olan yabancı ülke vatandaşlarının birçoğunun ülkeye girişini askıya alınmasını öngören bir kararname imzaladı.” ifadelerine yer verildi.

Seyahat kısıtlaması getirilen ülkeler arasında Türkiye bulunmazken, düzenlemeden etkilenecek ülkelerin Şengen ülkeleri olarak da bilinen, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya,Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Porteiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre olduğu kaydedildi.

AA – WASHINGTON