ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price: Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi kaygı verici

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP’nin kapatılma süreci gibi kaygı verici adımları takip ettiklerini belirterek, hükümete Anayasada yer alan güvencelere saygı göstermesi çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, “17 Mart’ta milletvekili Ömer Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi gibi kaygı verici adımlar dahil Türkiye’deki olayları yakından takip ediyoruz.” dedi.

AKP hükümetine ‘saygı’ çağrısı

HDP’nin kapatılmasına ilişkin süreci de yakından izlediklerini, bu adımı “Seçmeninin iradesini haksız yere yok saymak” ve “Demokrasinin altını oymak” olarak nitelendirdi. Price, şu çağrıda bulundu:

“Türk hükümetine, Anayasa’da yer alan güvencelere ve Türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerine paralel olarak ifade özgürlüğüne saygı göstermesi çağrısında bulunuyoruz.”   

TBMM Genel Kurulunda, HDP’li Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen ve kesinleşmiş cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi dün okunmuştu. Genel Kurulda okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşmüştü.

HDP’li Gergerlioğlu, paylaştığı bir haber nedeniyle “örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Gergerlioğlu’nun cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

Kaynak: AA