ABD Irak’a asker gönderiyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD Bağdat Büyükelçiliği önündeki olaylardan dolayı bölgeye bir tabur asker sevk etmeye karar verdiklerini açıkladı.

HABER MERKEZİ – ABD Savunma Bakanı Mark Esper, twitter hesabından açıklama yaptı. Esper, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine 82’inci Hava İndirme Tümenine bağlı Acil Müdahale Kuvvetinden bir tabur askerin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bölgesine sevk edileceğini belirtti.

Esper, açıklamasında yaklaşık 750 askerin bölgeye derhal intikal edeceğini belirterek, “Acil Müdahale Kuvvetinden ek güçler de önümüzdeki günlerde intikal etmek üzere hazır olacaklar.” dedi. Sevkiyatın tedbir amaçlı olduğunu ifade eden Esper, “Bu sevkiyat, bugün Bağdat’ta şahit olduğumuz gibi ABD personel ve tesislerine yönelik tehdit seviyesinin artmasına yanıt olarak alınan uygun ve tedbiri bir karardır.” dedi.

Trump İran’ı tehdit etmişti

Trump da gün içinde Irak’taki son durumla ilgili olarak Twitter hesabından açıklamalarda bulunarak İran’ı açık bir şekilde hedef almıştı. Trump “(Irak’taki) herhangi bir tesisimizde herhangi bir can kaybından, yaralanmadan veya zarardan tamamen İran sorumlu tutulacaktır. O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir.” demişti.

Irak’ta Şii milis gücü Haşdi Şabi yanlısı yüzlerce kişi, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde dün sabah saatlerinde bir araya gelmişti. Göstericiler, ABD yönetiminin Haşdi Şabi’ye bağlı Hizbullah Tugayları’na düzenlediği saldırıyı protesto etmişti. Göstericiler ABD elçiliğinin kapısını kırmış ve ABD karşıtı sloganlar atarak elçilik binasına girmişti.

AA – WASHINGTON