ABD ordusu koronavirüs aşısının test çalışmasına başladı

ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı laboratuvarlarında koronavirüse karşı aşı çalışması başlatıldı.

Aşının testlerinin ilk aşamasının farelerde denenmeye başladığı açıklandı.

ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı laboratuvarlarında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı çalışması başlatıldı. Aşı çalışmaları ile ilgili Kara Kuvvetleri Tıbbi Ar-Ge Komutanı Tuğgeneral Michael Talley açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Tuğgeneral Talley, Kara Kuvvetleri laborantlarının, Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), sağlık endüstrisi ve akademiden birçok kuruluşla işbirliği yaparak bir aşı test çalışmasına başladıklarını ifade etti. Talley, potansiyel aşıların en kısa zamanda sıkı insanlar üzerinde test edilmesine başlanacağını kaydetti.

‘Aşı testlerinin ilk aşamasını farelerde denemeye başladık’

Walter Reed Kara Kuvvetleri Araştırma Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Dr. Kavyon Modjarrad ise “Aşının testlerinin ilk aşamasını farelerde denemeye başladıklarını belirtti. İkinci aşamada testlerin maymunlar dahil anatomisi insan anatomisine yakın hayvanlarda yapılacağını ifade eden Taller, insanlar üzerindeki testin tam olarak ne zaman yapılacağına dair bir takvim vermekten kaçındı.

Üslere giriş çıkışlar kısıtlandı

Salgının Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından Pentagon’un dış ülkelerde ve denizde konuşlu birliklerine yönelik bir dizi tedbir amaçlı uygulamalar getirdiği bildirildi. Tüm komutanlıklara gerekli bilgi ve direktiflerin verildiğini kaydeden Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon binasına yönelik önlemleri de önümüzdeki hafta açıklayacaklarını belirtti.

Esper, dış ülkelerdeki üslerde giriş çıkışların kısıtlandığını, birçok müşterek eğitimin azaltıldığını ifade ederken, gemilerde birliklere yönelik de önlemlerin artırıldığını aktardı.
Geçen hafta Güney Kore ve Japonya’daki askerlerin ortak eğitimlerinin durdurulmasının ardından ABD Avrupa Komutanlığı, İsrail ile yapılması planlanan “Juniper Cobra 20” askeri tatbikatın da askıya alındığını duyurdu.

Pentagon, bunların yanı sıra Texas ve California eyaletlerindeki liman girişlerine de tedbir amaçlı 160 asker gönderdiğini açıkladı.

ABD’de ölü sayısı 15’e ulaştı

Öte yandan ABD genelinde koronavirüs kaynaklı ölümlerin 15’e ulaştığı bildirilirken, virüs görülen eyalet sayısının da 25’e yükseldiği açıklandı. ABD’de ilk olarak Washington eyaletinde ortaya çıkan virüs, daha sonra başka eyaletlere de sıçramıştı. Son olarak New York, Indiana, Minnesota, Maryland ve Pennsylvania da vaka görülen eyaletler arasına eklendi.