ABD’de 20 Ocak’a kadar Kovid-19 vakaları ikiye katlanabilir

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü, 140 bin Amerikalının daha Kovid-19 nedeniyle ölebileceği tahmininde bulundu.

CNN Haber kanalında yer alan haberde, Washington Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, ABD’de başkanlık yemininin yapılacağı 20 Ocak’a kadar Kovid-19 vaka sayısının 20 milyonu aşabileceği öngörüsüne yer verildi.

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü’nden başka bir ölçümleme de yapıldı. Buna göre ise 2 ay içinde 140 bin Amerikalı daha virüsten hayatını kaybedebilir.

Karantina süresinin kısaltılması gündemde

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC), koronavirüs bulaşıp bulaşmadığının anlaşılması için gerekli görülen karantina tavsiye süresini kısaltabileceği belirtildi. CDC yöneticilerinden Henry Walke, Wall Street Journal’e açıklama yaptı. Walke, “Kurum yetkilileri bir kişide Kovid-19 virüsünün olup olmadığını anlamak için gerekli görülen karantina süresini 7 ile 10 gün arasına indirilebilir.” dedi.

Walke, karantina süresinin kısaltılması yönünde atılacak bir adımın daha fazla insanın karantina kurallarına uyması adına “teşvik edici” olacağına inandığını söyledi.

DSÖ süreyi tekrar gözden geçireceğini duyurmuştu

Mevcut durumda, karantina için 14 günlük bir tecrit süresi tavsiye eden Dünya Sağlık Örgütü de süre ile ilgili verileri tekrar gözden geçirdiğini duyurmuştu.

Hastaneye yatışta en yüksek sayıya ulaşıldı

Koronavirüs vakalarının günlük takibini yapan Kovid İzleme Projesi verilerine göre; toplam pozitif vaka sayısının 12 milyon 230 bini aştığı ülkede, 85 binden fazla kişi Kovid-19 teşhisi ile hastanede tedavi altında bulunuyor. Hastaneye yatış sayısında ise son 14 gün üst üste en yüksek sayıya ulaşıldığı belirtildi.

Aynı kaynağa göre, bugün ABD’de 151 binden fazla Kovid-19 vakası ve 956 ölüm kaydedildi.

AA – NEW YORK