ABD’de 2’nci başkanlık münazarası iptal edildi

ABD’de başkan adayları arasındaki canlı yayın tartışmalarını organize eden komisyon, ABD Başkanı Trump’ın Covid-19 yakalanmasının ardından 2’nci başkanlık münazarasını iptal ettiğini açıkladı.

3 Kasım seçimleri için gün sayılan ABD’de Başkanlık Münazaraları Komisyonu (CPD), başkan adayları arasında canlı yayın tartışmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 15 Ekim için planlanan 2’nci münazaranın yapılmayacağı belirtilerek, “Şu anda açıkça gözüküyor ki 15 Ekim’de herhangi bir canlı yayın tartışması olmayacak, dolayısıyla CPD artık 22 Ekim’de yapılması planlanan son münazaranın hazırlıklarına odaklanacak.” denildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanıp hastanede yatmasıyla başlayan tartışmalar, Trump’ın en az 10 gün izolasyona girme zorunluluğuna bağlı olarak 2’nci münazaranın nasıl gerçekleşeceği konusuna odaklanmıştı.

CPD’nin “2. tartışma sanal ortamda yapılsın” önerisi Trump cephesinde kabul görmezken, Biden tarafı da Trump’ın halen virüs taşıma ihtimali dolayısıyla fiziksel bir münazaraya karşı olduğunu açıklamıştı.

Son canlı yayın tartışması 22 Ekim’de

Son açıklamalarında her iki aday da 15 Ekim akşamı farklı televizyon kanallarında ayrı programlara katılıp seçmenlerle buluşacaklarını dile getirmişti. Son gelişmelerin ardından ABD’de 3’üncü ve son başkanlık canlı yayın tartışması, 22 Ekim’de Tennessee eyaletinin Nashville kentinde yapılacak.

AA – WASHINGTON