ABD’de 68 yıl sonra ilk kez bir kadın mahkum idam edildi

ABD’de 1953’ten bu yana ilk kez bir kadın mahkumun ölüm cezası infaz edildi.

Fotoğraf: Reuters

ABD’de 2004 yılında 8 aylık hamile bir kadını öldürüp karnındaki bebeği çıkarıp çaldığı için 2007’de idama çarptırılan 52 yaşındaki Lisa Montgomery, Indiana eyaletinin Terre Haute kentindeki federal cezaevinde yerel saatle 01.31’de zehirli iğneyle idam edildi.

Montgomery’nin idamıyla, ülkede 68 yıldan sonra ilk kez federal bir kadın mahkum hakkındaki ölüm kararı infaz edilmiş oldu.

‘İdama dahil olanların utanç duyması gerekir’

Montgomery’nin avukatı Kelley Henry, müvekkilinin idamına dahil olanların utanç duyması gerektiğini belirterek, bu idamın hukuktan çok uzakta olduğunu söyledi.

Henry, müvekkilinde beyin hasarı olduğunu savunsa da davayı yürüten savcılar ise Montgomery’nin, sağlıklı olmasına karşın akıl sağlığı yerinde değilmiş gibi davrandığını belirtti.

Sezaryen doğum videoları izlediği saptandı

Savcılar, Montgomery’nin cinayeti titizlikle tasarladığını ve internet üzerinden sezaryen doğum videoları izlediğinin saptandığını ifade etti. Mahkemede, cinayetin ayrıntılarının anlatıldığı sırada jüri heyetinin gözyaşları içinde kalması dikkati çekti.

İdamı iki kez ertelenmişti

Indiana’da bir hakim daha önce Montgomery’nin muhtemelen akıl hastası olduğunu ve idama elverişli olamayacağını belirtmişti. Yüksek mahkeme de dün aldığı kararla, Montgomery’nin idamının infazını ertelemişti. Montgomery’nin cezasının infazı daha önce de bir kez ertelenmişti.

Terre Haute’daki cezaevinde, idama çarptırılan 11 mahkumun cezası, Temmuz 2020’den bu yana zehirli iğneyle infaz edildi.

Ülkede, federal bir mahkeme en son Bonnie Brown Heady adlı bir kadın mahkum hakkında idam kararı vermişti. 6 yaşındaki bir erkek çocuğunu kaçırıp öldüren Heady, Aralık 1953’te idam edilmişti.

AA – TERRE HAUTE