ABD’de Başkan adayları canlı yayında karşılaşacak

3 Kasım’da gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimleri için başkan adayları Donald Trump ve Joe Biden ikinci ve sonuncu kez canlı yayında karşılaşacaklar.

Başkan adaylarının ilk tartışmasından görüntüler

ABD’de 3 Kasım başkanlık seçimlerine 12 gün kala başkan adayları Trump ve Biden, NBC sunucusu Kristen Welker’ın moderatörlüğünde Türkiye saati ile 04:00’te Tennessee eyaletinin Nashville kentindeki Belmont Üniversitesinde karşı karşıya gelecek. 

Başkanlık Münazaraları Komisyonunun (CPD) yaptığı açıklamaya göre, tartışma Kovid-19 ile mücadele, aile, ırkçılık, iklim değişikliği, ulusal güvenlik ve liderlik olmak üzere toplam 6 konu başlığında yapılacak.

Toplamda 90 dakika sürecek tartışmada, her konu başlığı için 15’er dakika ayrılacak ve her konu başlığının başında adaylara 2’şer dakikalık açılış konuşması süresi tanınacak.

Tartışma, reklamsız olarak yayımlanacak. 

Başkan adayları Trump ve Biden arasında 29 Eylül’de yapılan ilk televizyon tartışmasında, tarafların birbirlerinin ve moderatörün sözünü kesmişti. O anların yol açtığı rahatsızlığın ardından CPD, bugünkü tartışma için yeni kurallar getirmişti.

Adaylara her konu başlığının ardından verilen 2’şer dakikalık açılış konuşması sırasında diğer adayın mikrofonu kapalı tutulacak.

Ayrıca 15’er dakikalık bölümler karşılıklı atışma şeklinde devam ediyor. Kalan zamanda da adaylar birbirinin sözünü keser ya da gereksiz müdahalede bulunursa, kesintiye uğrayan süre kadar karşıdaki adaya ek süre verilecek.

ABD’de TV tartışmaları oldukça ilgi görüyor

ABD’de, televizyon aracılığıyla geniş kitlelere ulaşan ilk başkanlık tartışması, Cumhuriyetçi Parti adayı, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile Demokrat Parti adayı Senatör John F. Kennedy arasında 1960 yılında yapıldı.

Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti, 1976’da başkanlık tartışmalarını organize etti. Yayınların formatlarına ve hangi medya kuruluşlarınca yayımlanacağına karar vermek üzere Başkanlık Münazaraları Komisyonunu kurdu.

15 Ekim tartışması iptal edilmişti

Başkan adayları

Trump ve Biden ilk televizyon tartışması için 29 Eylül’de Ohio eyaletinin Cleveland kentinde Case Western Reserve Üniversitesinde karşı karşıya gelmişti.

CPD’nin, “İkinci tartışma sanal ortamda yapılsın” önerisi, Trump cephesinden kabul görmemişti. Biden tarafı ise Trump’ın halen virüs taşıma ihtimali dolayısıyla fiziksel bir münazaraya karşı olduğunu açıklamıştı.

AA