ABD’de Covid-19 kısıtlamalarına karşı protesto gösterileri

ABD’de bazı eyaletlerde göstericiler yeni tip koronavirüs salgını için alınan önlem ve kısıtlamaların kaldırılması için sokaklara çıktı.

ABD yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke konumunda. John Hopkins Üniversitesinin paylaştığı verilere göre; ülkede Covid-19 tespit edilenlerin kişi sayısı 759 bin 118’e ulaşırken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 40 bin 665’e çıktı. 

Ancak ABD’de bazı eyaletlerde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için getirilen kısıtlamaların kaldırılması için protesto gösterileri düzenlendi. Texas’taki protestoların ardından, Colorado, Montano, Arizona’nın da aralarında bulunduğu ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin çoğunlukta olduğu eyaletlerde, göstericiler sokaklara çıktı. 

‘Evde kal’ talimatlarına rağmen göstericiler sokağa çıktı

”Evde kal” talimatlarına rağmen protestolara katılan göstericilerin çoğunun maske takmaması ve sosyal mesafe kurallarına uymaması dikkati çekti. Salgın kapsamında getirilen kısıtlamaların ne zaman gevşetilebileceği tartışmalarının sürdüğü ABD’de, Trump, önlemlerin en kısa sürede hafifletilmesini, iş yerlerinin açılmasını ve ekonominin canlanmasını istiyor.

Trump’dan sosyal medyadan destek paylaşımı

Trump’ın kısıtlamaların kaldırılması konusunda valiler ile sık sık görüştüğünü ve önlemlerin aşamalı, güvenli bir şekilde gevşetilmesi gerektiğini söylemesine rağmen, Twitter’da protestoculara destek veren paylaşımı ve bazı eyaletlerin kısıtlamalar konusunda ileri gittiği açıklaması eleştirilere neden oldu.

AA – NEW YORK