ABD’de Floyd’un ölümünün ardından başlayan protestolar büyüyor

ABD’de siyah George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olayların 3’üncü gününde göstericiler polis merkezini ateşe verdi.

Göstericiler için “eşkıya”, Belediye Başkanı Frey için ise “Çok zayıf radikal solcu” diyen ABD Başkanı Trump, “Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir.” dedi.

Göstericiler Minneapolis kentinde polis merkezini ateşe verdi Fotoğraf: Steel Brooks / AA

ABD kamuoyunda gündemin en önemli maddesi haline gelen siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölümüne ilişkin gündem sıcaklığını koruyor. George Floyd’un hayatını kaybettiği Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kenti 3. bölgede salı günü başlayan gösterilerde, polis ile çoğunluğu siyah göstericiler arasındaki çatışmalar 3’üncü günün gecesinde de devam etti.

Polis merkezi ateşe verildi

Göstericiler kentteki bazı mağazaları da ateşe verdi

Amerikan medyasına yansıyan güncel haberlerde, Floyd’un hayatını kaybettiği 3. bölgedeki polis merkezine giren göstericilerin binayı ateşe verdiği anlar kameralara yansıdı. Polisin daha önce kurduğu barikatı aşan yüzlerce göstericinin binaya girdiği, polise ait materyalleri kendi aralarında dağıttığı ve daha sonra binayı ateşe verdiği anlar bazı sosyal medya hesapları tarafından canlı olarak yayımlandı. Kentte bazı mağazalar da ateşe verildi.

Ulusal Muhafız Birlikleri bölgeye gönderildi

Bu sırada etrafta pozisyon alan polislerin, binlerce göstericinin bulunduğu kalabalığa yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği görüldü.

Öte yandan Minnesota Valisi Tim Walz’un talimatıyla bölgeye gönderilen Ulusal Muhafız Birliklerinin de kısa sürede bölgeye ulaşmasının beklendiği kaydedildi. Gece boyunca devam etmesi beklenen olayların gidişatının, Ulusal Muhafızların bölgeye ulaşmasıyla değişebileceği yorumları Amerikan medyasında yer buldu.

Trump’tan sert uyarı

Polis merkezinin ve bazı iş yerlerinin ateşe verilmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, twitter üzerinden tepki gösterdi. Trump, “Arkama yaslanıp Amerika’nın muhteşem şehri Minneapolis’e olanları izleyemem.” ifadesini kullandı. 

Kentte, “lider eksikliği” olduğunu savunan Trump, “Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim.” dedi.  

Trump göstericiler için “eşkıya” ifadesini kullandı

Şiddet olaylarına karışan göstericilere de yüklenen Trump, “Bu eşkıyalar, George Floyd’un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledi. Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ feryadı, polis şiddetini gündeme taşıdı

George Floyd’un “nefes alamıyorum” diyerek öldürüldüğü an

46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan eden Vali Walz, bölgede polise yardımcı olmaları ve durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızları görevlendirdiğini açıklamıştı.

AA – WASHINGTON