ABD’de koronavirüs salgını silah satışlarını artırdı

ABD’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 20’den fazla artarak 108’e yükseldi.

Salgın paniği ile silah alımlarında artış yaşandı.

En çok satılan silahlar ev korumaya yönelik.

ABD’de silah satışı yapılan bir mağaza – AA

ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin ve yeni vakaların sayısı artmaya devam ediyor. Ülkedeki salgına ilişkin verileri takip eden Johns Hopkins Üniversitesinin Salı gecesi yaptığı son güncellemeye göre; ABD genelinde salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 20’den fazla artarak 108’e ulaştı. Vaka sayısı ise 6 bin 362’ye yükseldi.

Test kitlerinin yaygın dağıtılmasıyla vaka sayısı arttı

Söz konusu ölümlerin 55’i virüsün ABD’de ilk görüldüğü eyalet olan Washington’dan rapor edilirken, New York’ta 13, Kaliforniya’da 12 can kaybı rapor edildi. Pazartesi gününden itibaren ülke genelinde test kitlerinin daha yaygın olarak dağıtılmaya başlanmasıyla birlikte son iki günde vaka sayısının önemli ölçüde artması dikkati çekti.

New Jersey ve Virginia eyaletlerinde silah satışlarında artış

Öte yandan, salgının yoğunlaştığı eyaletlerden biri olan New Jersey’de (NJ) bir silah satış mağazasında yönetici olarak çalışan Wayne Vide, son iki üç gündür mağazanın kapısında kuyruk oluştuğunu söyledi.

‘En çok satılan silahlar ev korumaya yönelik olanlar’

Bu durumun normal olmadığını anlatan Vide, ‘’Sanırım insanlar şu sıralar belirli hizmetlerin kesileceğinden endişe duyuyor, evlerini ve ailelerini nasıl koruyacakları konusunda korku yaşıyor. Bunun için silah alımına yöneliyorlar. En çok satılan silahlar ev korumaya yönelik olanlar.’’ dedi. Vide, silah stoku yapılmaması için satışlarda sınırlamaya gittiklerini ifade etti.

‘Salgın paniği ile silah alımı yapılıyor’

Koronavirüs vakasının 70’e yaklaştığı Virginia eyaletinde de silah satışları büyük oranda arttı. Vakaların yoğun görüldüğü bölgelerde silah mağazalarının önünde kuyruklar oluştu. Silah Şiddetini Önleme Kampanyası Başkanı Kris Brown, yaptığı açıklamada, silah satışlarının artışıyla birlikte oluşacak potansiyel tehlikelere işaret etti.

Brown, ‘’Salgın paniği ile yapılan silah alımlarından kaynaklı ölümlerde trajik bir artış yaşanabilir. Silah sahiplerinin yüzde 40’ı, silahlarını evde kilitsiz bir ortamda saklıyor. Bu durum kaza ölümlerine davetiye çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

İnternet üzerinden de silah satışı yüzde 68 arttı

Öte yandan, Tüketici İlişkileri (Consumer Affairs) isimli kurumun internet sayfasında yer alan bilgilendirmeye göre internet üzerinden silah satışı yapan Ammo.com sitesinin son 11 gündeki satışları yüzde 68 arttı.

AA – NEW JERSEY/WASHINGTON