ABD’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bine yaklaştı

ABD genelinde yeni tip koronavirüsten (Covid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 900’e yükseldi.

Covid-19 vakalarının en çok görüldüğü New York şehrinde hayatını kaybedenlerin sayısı bin 96’ya, yeni vaka sayısı ise 67 bini aştı.

ABD Başkanı Trump, vatandaşlardan önlerindeki zorlu günlere hazırlanmalarını isteyerek, “Ama bu çok acılı iki hafta olacak.” dedi.

ABD’de John Hopkins Üniversitesi bilgilendirme sayfasındaki son güncellemede, dünya genelindeki koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 858 bin 785, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 42 bin 151 olarak verildi. ABD genelinde ise son 12 saatlik dilimde virüs kaynaklı ölümlerin sayısı 730 artışla 3 bin 170’ten 3 bin 900’e yükselirken ülkedeki pozitif Covid-19 tespit edilen hasta sayısı ise son güncellemede 189 bin 35 olarak tespit edildi. Bu netice ile ABD’de Covid-19 kaynaklı pozitif vaka sayısı 12 saatte 24 bin 425 artış göstermiş oldu.

New York’ta ölü sayısı bini geçti

New York şehrinde koronavirüsten (Covid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı bin 96 olarak verildi. New York eyaleti genelinde, toplam 44 ilçeyi kapsayan Covid-19 virüsü tespit edilen vaka sayısı ise son 12 saatte 8 bin 655 artışla, 67 bin 384’ten 76 bin 49’a ulaştı.

New York’u 18 bin 669 ile New Jersey izlerken, ABD’nin en çok vaka tespit edilen üçüncü eyaleti ise 8 bin 460 rakamı ile California oldu.

Trump: Tedbirlere önümüzdeki 30 gün içinde uyulması ölüm kalım meselesi

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısındaki konuşmasına “Ülkemiz, büyük bir milli imtihanın ortasında. Bu daha önce karşılaşmadığı türden bir imtihan.” sözleriyle başladı.

Tüm dünyanın Covid-19 ile mücadele içinde olduğunu kaydeden Trump, halkın ve işletmelerin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Trump, Şu anda aldıkları önlemlerin daha iyi bir gelecek için hazırlık olduğunu vurgulayarak, “Salgına karşı alınan önlemlere, önümüzdeki 30 gün içinde uyulması bir ölüm kalım meselesi.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Sahra hastaneleri kurma çalışmaları sürüyor’

Eyaletlere yönelik tıbbi malzeme yardımına devam ettiklerini kaydeden Trump, şu anda 10 bin ventilatörün hazır olduğunu dile getirdi. Trump, ABD Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) ve orduya bağlı Mühendis Birliklerinin, Michigan, Louisiana, New Orleands ve California gibi konumlarda sahra hastaneleri kurma çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
‘50’den fazla ülkeden 25 bin ABD vatandaşını tahliye ettik’

ABD Dışişleri Bakanlığının da yurt dışındaki vatandaşların ülkeye getirilmesi için çalıştığını vurgulayan Trump, “29 Ocak’tan itibaren 50’den fazla ülkeden 25 bin ABD vatandaşını tahliye ettik.” diye konuştu.

‘Bu çok acılı iki hafta olacak’

Trump, “ABD vatandaşlarından önümüzdeki zorlu günlere hazırlanmalarını istiyorum. Önümüzde çok zor geçecek iki hafta var. Bundan sonra ise birçok uzmanın tahmin ettiği gibi tünelin sonunda gerçekten ışık göreceğimizi umuyorum. Ama bu çok acılı iki hafta olacak.” ifadelerini kullandı.

ABD’de daha önce görülmeyen türden şeylerin yaşandığını belirten Trump, “Bu sabah hastanelere giden doktorları ve hemşireleri izledim. Savaşa giden askerler gibiydiler. Onların cesareti inanılmaz.” yorumunu yaptı.

AA – NEW YORK/WASHINGTON