ABD’de Metin Topuz şoku: 8 yıl 9 ay ceza

ABD Ankara Büyükelçilik çalışanı Metin Topuz’a verilen ceza, ABD cephesinde ‘derin hayal kırıklığı’ olarak nitelendirilirken, ikinci bir Rahip Brunson krizinin yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor.

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Konsolosluğu’nda görevli olan Metin Topuz da, “casusluk” suçlamasıyla 8 yıl 9 ay ceza verilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Derin hayal kırıklığı içindeyiz” ifadesi dikkat çekti.  

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sayın Topuz, yaklaşık 30 yıldır iki ülke yetkililerinin ve vatandaşlarının takdirini kazanan önemli çalışmalar yapmıştır. Talimatlarımız doğrultusunda, Türkiye ve ABD kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliğini geliştirmiş; her iki ülkedeki insanların güvenliğine katkıda bulunmuştur. Sayın Topuz’un resmi görevlerine ilişkin iddialar, yerel çalışanlarımızın ABD hükümeti adına ve ikili ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla yürüttükleri önemli çalışmaların kapsam ve mahiyetini çarpıtmaktadır.”

Ne olmuştu?

ABD ile Türkiye’nin karşılıklı olarak vizeleri askıya alması krizine neden olan, 4 Ekim 2017’den beri tutuklu olan ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
78 sayfalık dava iddianamesinde, Topuz’un 17-25 Aralık darbe girişiminde rol oynayan emniyet görevlileriyle görevi aşacak şekilde çok yoğun irtibatının olduğu öne sürülmüş ve “casusluk” suçlaması yöneltilmişti. Ayrıca ‘kumpas’ olarak nitelendirilen soruşturmaların koordine ve kontrolünü yaptığı iddia edilmişti.

İkinci Brunson kirizi mi?

Topuz’un tutuklanması sonrası dikkatler Washington yönetimine çevrildi. Rahip Brunson’un tutuklanması sonrası Trump ile Erdoğan yönetimi arasında yaşanan krizin bir benzerinin yaşanacağından endişe ediliyor.