ABD’de polis şiddeti protestoları sürüyor

New York’ta belediye binası önünde Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesini protesto eden göstericiler, polislere sağlanan finansal kaynakların kesilmesini talep etti.

Öte yandan köleliği savunan John Calhoun’un heykelinin kaldırılması kararının ardından heykeli sökme çalışmaları başladı.

New York Fotoğraf:Tayfun Coşkun/AA

ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyah Amerikalı George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolar devam ediyor. New York’ta toplanan göstericiler, belediye binası ve One Police Plaza çevresindeki gösterilerine devam etti.

Geceyi belediye binası yakınındaki parkta geçiren göstericiler, polislere sağlanan finansal kaynakların kesilmesi talebinde bulundu. Göstericiler, Belediye Binası Otonom Bölgesi yazılı pankartlara yer verdi. Park yakınında bulunan Manhattan Belediye Binası’nın da ışıklandırıldığı görüldü. Göstericiler parkın karşısındaki binanın dış cephesine “Adalet Yoksa Barış da Yok” yansıttı.

Köleliği savunan John Calhoun’un heykeli kaldırılıyor

Öte yandan, ABD’nin Güney Carolina eyaletinde eski başkan yardımcılarından John C. Calhoun’un Güney Carolina’nın Charleston şehir merkezinde yer alan heykeli, özgürlük karşıtı olması ve ırkçı düşünceyi desteklediği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verilmesinin ardından yerinden sökülmesine başlandı.

ABD’de 1825-1832 yılları arasında başkan yardımcılığı yapan Calhoun, köleliğin kaldırılmaması için en çok direnen ve ülkeyi bu yüzden iç savaşa sürükleyen bir lider olarak biliniyor. Charleston Şehir Meclisi, salı günkü uzun süren toplantıda, oy birliğiyle heykelin şehir meydanından kaldırılmasına ve belirlenecek güvenli bir yere konulmasına karar vermişti.

Kararın alınmasında, siyahi George Floyd’un gözaltında ölmesi sonrasında, ırkçılık ve polis karşıtı söylemlerin yükseldiği protesto dalgasının da etkisi olduğu ifade edildi.

Yüzlerce kişi heykelin etrafında toplandı

Yüksekliği 30 metreyi aşan heykelin kaldırılması için belediyeye ait araçların yanında, yüzlerce kişinin Marion meydanındaki heykelin etrafında toplandığı belirtildi. Charleston Belediye Başkanı John Tecklenburg, heykelin kaldırılması kararına ilişkin, ”Şehrimizin tarihinde daha adil bir dönem oluşturduğumuza inanıyorum. Bu, bizim için doğru atılmış olan bir adımdır.” dedi.

Charleston’a 1898’de anıtı dikilen John Calhoun, ölünceye kadar köleliğin savunucularından oldu ve Amerikan Senatosu’nda 1830’larda yaptığı bir konuşmada, ”Güney’deki köleler, Kuzey’deki özgür siyahlardan daha iyiydi.” sözlerini sarf etmişti. Calhoun ayrıca, 1850’de ölümünden önce Amerika’nın güney kesimindeki halkı bölünmeye yönlendirmişti.

Afrikalı kölelerin yüzde 40’ının Charleston limanı yoluyla Kuzey Amerika’ya getirildiği ve şehir yönetiminin 2018 yılında, köle ticaretinde aldığı bu rolden dolayı resmi özür beyanında bulunduğu kayıtlarda yer alıyor.

AA – New York