ABD’de potansiyel Covid-19 aşısı son aşamaya hazır

ABD’de insanlar üzerinde denenmeye başlanan ilk potansiyel yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı çalışmalarının son aşamasına 27 Temmuz’da başlanacak ve 30 bin kişi üzerinde denenecek.

New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmada, ABD’li ilaç şirketi Moderna ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü iş birliğinde geliştiren aşının 45 gönüllü üzerinde denenmeye başlandığı belirtildi. Denemede aşının koronavirüse karşı bağışıklık sağlamada ümit verdiği kaydedildi.

Araştırmada, aşının denendiği gönüllülerin kanında Covid-19’a yakalanıp iyileşenlerin kanındaki seviyelere yakın, koronavirüsü etkisiz hale getiren antikorlar geliştirdiği ifade edildi. Aşının deneklerde ciddi bir yan etkisinin görülmediğine vurgu yapılan araştırmada, ancak katılımcıların yarısından fazlasının grip benzeri belirtiler gösterdiği, bu durumun yorgunluk, baş ağrısı, ateş gibi diğer aşı semptomlarına benzediği ve olağan dışı olmadığı kaydedildi.  

30 bin kişi üzerinde denenecek

Potansiyel Covid-19 aşısına ilişkin çalışmaların son aşamasına 27 Temmuz’da başlanacak ve aşı 30 bin kişi üzerinde denenecek. 30 bin kişiyi kapsayacak olan araştırma, Covid-19 aşısı konusunda yapılan en büyük araştırma özelliği taşıyor. 

İlk aşamada genç yetişkinler üzerinde denenen aşı, son aşmasında risk grubunda olan yaşlı yetişkinler ve kronik hastalıkları bulunanlar üzerinde de test edilecek. 

AA/NEWYORK