ABD’de siyah George Floyd’u öldüren polislerin işine son verildi

ABD’nin Minnesota eyaletinde siyah George Floyd’u gözaltına alırken boynuna basarak ölümüne neden olan 4 polisin işine son verildi.

Beyaz bir polisin dizleriyle boğazını sıktığı George Floyd’un son sözleri “Lütfen nefes alamıyorum” olmuştu.

Floyd’un öldürülmesi Mineapolis kentinde protesto edildi.

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyah George Floyd’u yere yatırarak boynuna diziyle basarak ölümüne sebep olan polislere ilişkin Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, twitter hesabından paylaşımda bulundu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Frey, Floyd’un ölümüne karışan 4 polisin görevlerine son verildiğini duyurarak, ‘’Bu doğru bir karar’’ ifadesini kullandı.

Twitterda #GeorgeFloyd etiketiyle Floyd’un 3 polis tarafından boynu, kolları ve bacaklarının tutulduğunu gösteren fotoğraf paylaşıldı

Floyd’un beyaz polisler tarafından öldürülmesi Mineapolis kentinde binlerce kişi tarafından protesto edildi. Göstericiler pankartlar taşıyarak ABD’deki polis şiddetini protesto etti. Protestolarda Floyd’un son sözü olan “We Can’t Breathe” (Nefes alamıyorum) yazılı dövizler taşındı.

Twitterda da Floyd’un ölüm olayı ikinci gündem olarak yer aldı. #GeorgeFloyd etiketiyle yapılan paylaşımlarda, ırkçı polislerin fotoğraf ve görüntüleri paylaşılarak protesto edildi.

Floyd’un son sözleri ‘Lütfen nefes alamıyorum’ oldu

Vatandaşların çekerek sosyal medyada paylaştığı video görüntülerinde, Minneapolis kentinde beyaz polisin siyah George Floyd’u yere yatırarak diziyle boynuna bastığı görülüyor. Dakikalarca boynuna basılı bekletilen Floyd ise defalarca “Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen” diyor.

Bir süre sonra yerde hareketsiz kalan Floyd, daha sonra gelen acil sağlık ekipleri tarafından ambulansa alınarak hastaneye kaldırılmış ancak kısa süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirilmişti.

‘Siyahi olmanın cezası ölüm olmamalı’

Floyd’un gözaltına alınma şekline tepki gösteren Belediye Başkanı Jacob Frey, Facebook hesabından siyah toplumundan özür dileyerek “Amerika’da siyahi olmanın cezası, ölüm olmamalı.” ifadesini paylaşmıştı.

Siyahi Eric Garner da ‘Nefes alamıyorum’ diyerek hayatını kaybetmişti

“Nefes alamıyorum” ifadesi protesto gösterilerinin sloganı oldu

Bir iş yeri sahibinin “sahtecilik” şikayeti üzerine eşkal benzerliği şüphesiyle gözaltına alınmak istenen Floyd’a uygulanan şiddet, 2014 Temmuz’unda New York’un Staten Island bölgesinde yaşanan benzeri Eric Garner olayını hatırlatmıştı.

Sokakta kaçak sigara sattığı gerekçesiyle, New York polisi (NYPD) tarafından boğazı sıkılarak gözaltına alınmaya çalışılan Garner, defalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmış, fenalaşması üzerine ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetmişti. 

Eric Garner’ın son sözü “Nefes alamıyorum” ifadesi, ülke genelinde siyahilere karşı polis şiddetine karşı başlayan protesto gösterilerinde en önemli sloganlardan biri haline gelmişti.