ABD’de ücretsiz Covid-19 testi sağlayacak tasarı onaylandı

ABD Kongresi ücretsiz koronavirüs testi yapılmasına imkan tanıyan yasa tasarısını onayladı.

Tasarıda, gıda yardımı, işsizlik sigortasının genişletilmesi, tıbbi yardımların artırılması düzenlemeleri yer alıyor.

ABD hükümet planına göre salgın 18 ay veya daha uzun sürecek.

ABD’de Johns Hopkins Üniversitesinin verilerine göre; Çarşamba gecesi yapılan son güncellemede ülkede genelinde koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 150’ye, vaka sayısı ise 9 bin 345’e yükseldi.

Salı gecesi aynı saatlerde 108 olan ölü sayısı 24 saatte 150’ye, 6 bin 300 civarındaki vaka sayısı ise 9 bin 300 düzeyine ulaştı. Bu durum salgının giderek yayıldığının işareti olarak değerlendirildi. Söz konusu ölümlerin 68’i virüsün ABD’de ilk görüldüğü eyalet olan Washington’dan rapor edildi. New York’ta 20, Kaliforniya’da ise 16 ölüm haberi rapor edildi.

Yasa tasarısı onaylandı

ABD koronavirüsle mücadele için çeşitli tedbirler almaya devam ediyor. Cumartesi günü Temsilciler Meclisinde onay alan “İlk Önce Aileler Koronavirüs Cevabı Yasası” başlıklı yasa tasarısı, bugün ABD Senatosunda oylandı. Senatodaki 100 senatörden 90’ının desteklediği tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Donald Trump’ın masasına gidecek.

Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada, tasarıyı derhal onaylayacağını belirtmişti.
Söz konusu tasarı, ABD’liler için ücretsiz Covid-19 testi, ücretli hastalık izninin yanı sıra, ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı, işsizlik sigortasının genişletilmesi, eyaletlere tıbbi yardımın artırılması gibi düzenlemeleri öngörüyor.

ABD hükümet planına göre salgın 18 ay veya daha uzun sürecek

New York Times’ta yer alan haberde, 13 Mart tarihli 100 sayfalık “ABD Hükümeti Covid-19 Müdahale Planı” başlıklı çalışmanın detayları paylaşıldı. “Yalnızca Resmi Kullanım İçin/Genel Dağıtım İçin Değildir” uyarılı planda, ülkede salgınının 18 ay veya daha uzun süreceği belirtiliyor. Planda, bu nedenle ülkenin sağlık sistemini zorlayacak şekilde kıtlıklarla sonuçlanacak “birden fazla dalga” halinde olacağı uyarısı yer aldı.

Geçen hafta, ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal düzeyde acil durum ilan ettiği günün tarihini taşıyan planda, virüse karşı müdahale için resmi kurumların harekete geçirilerek özel sektörün de Başkanlık yetkileri çerçevesinde mobilize edilebileceği kaydedildi.

Trump, savaş dönemi yasasını devreye sokabilir

Planda Trump’ın, Amerikan endüstrisinde vantilatör, solunum cihazı, koruyucu giysi gibi kritik sağlık ekipman üretimini hızlandırmayı zorlamak için olağanüstü bir adım atma yetkisi veren, Kore Savaşı döneminde çıkarılan 1950 Savunma Üretim Yasası’nı devreye sokabileceği ifade edildi.

Bu süreçte kritik altyapı ve iletişim kanalları da dahil eyalet ve yerel yönetimlerin baskı altında kalacağı ve potansiyel olarak daha az güvenilir olacağı belirtilen planda, ”Bu baskılar, güncellenmiş mesajlar almayı ve ilgili bölgelere yönelik doğrudan koordine etme zorluklarını da artırabilir.” değerlendirmesine yer verildi.

Söz konusu planda, salgının yayılımını ve şiddetini tahmin ve karakterize etmenin zor olacağına işaret edilerek zamanla hükümet, özel sektör ve bireysel tüketiciler için önemli eksikliklerin baş göstereceği uyarısında bulunuldu.

Bazı ülkelere vize hizmeti askıya alındı

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Hizmetleri Bürosu’nun twitter hesabından yapılan açıklamada, “Kovid-19 salgını nedeniyle, birçok ülkede rutin vize hizmetlerini askıya alıyoruz. Hizmetler, mümkün olan en kısa zamanda yeniden başlayacaktır ancak şu anda net bir tarih belirtemiyoruz.” denildi. Söz konusu düzenlemeden etkilenen ülke isimlerinin ilgili ülkelerdeki büyükelçilik ve konsoloslukların web sitelerinden öğrenileceği kaydedildi.

AA – WASHINGTON/NEW YORK