ABD’deki polis şiddetine yönelik protestolar farklı kentlere sıçradı

ABD’nin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar 4’üncü gününde.

Minneapolis’te sokağa çıkma yasağına rağmen gösteriler devam ediyor.

Washington DC’de Beyaz Saray’ın önünde, New York’un ise Brooklyn bölgesinde polis şiddeti protesto edildi.

Washington DC’de göstericiler polis şiddetini protesto etti

ABD’nin Minneapolis kentinde, siyah Amerikalı George Floyd’un salı günü polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesi ABD kamuoyunda gündemin en önemli maddesi haline geldi. Dün ABD’nin farklı kentlerine de sıçrayan gösteriler hız kesmeden devam ederken, Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, birçok eyalette göstericilerle polislerin karşı karşıya geldiği görüldü.

Minneapolis’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Minneapolis’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Olayların başlangıç noktası olan Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde yerel saatle 20.00’de başlayan sokağa çıkma yasağına rağmen bazı bölgelerde göstericilerin sokakta eylemlerine devam ettiği anlar kameralara yansıdı. Kentin 5. bölgesindeki bir polis merkezinin etrafını saran göstericilerin binaya girmeye çalıştığı bildirildi.

Minneapolis’te çeşitli yerlere George Floyd’un anısına çiçekler bırakıldı

“Floyd için adalet”, “nefes alamıyorum” ve “polis şiddetine hayır” gibi sloganlar atan göstericiler, Floyd’un ölümünde sorumluluğu olan tüm polislerin yargılanması taleplerini dile getirdi. Kentte çeşitli yerlere siyah George Floyd’un anısına çiçek ve dövizler bırakıldı.

CNN merkez binası önünde çatışma

Öte yandan Atlanta kentinde bulunan Amerikan CNN kanalının merkez binası önünde toplanan yüzlerce gösterici polisle karşı karşıya gelirken, bazı göstericiler binanın girişindeki camları kırdı. Polisin göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği göstericilerden bazıları binanın içine girmeye çalışırken gözaltına alındı. Polisle göstericiler arasındaki çatışma anları CNN tarafından uzun süre canlı olarak yayımlandı.

Washington DC’de göstericiler U Street caddesinde topladı

Washington DC’de de göstericilerin Beyaz Saray’a yürümesi engellendi

Washington DC’de düzenlenen protestoda göstericilerle polis arasında arbede çıktı. George Floyd için birçok kentte düzenlenen protestolar başkent Washington DC’ye de sıçrarken, kentin işlek caddelerinden “U Street” üzerinden Beyaz Saray’a yürümek isteyen göstericilere polis Beyaz Saray yakınlarında engel olmak istedi.

ABD bayrakları ateşe verildi ‘Adalet yoksa huzur yok’ sloganı atıldı

Beyaz Saray’a yürümek isteyen göstericilere polis müdahale etti

Polis, “adalet yoksa huzur yok” sloganları atan yüzlerce göstericinin, Beyaz Saray’ın önündeki “La Fayette” parkındaki demir parmaklıklara yaklaşmasına izin vermeyince arbede yaşandı. Polis bazı göstericileri darp ederek gözaltına aldı. Göstericilerden bazıları ellerindeki Amerikan bayraklarını ateşe verirken, Başkanı korumakla görevli Amerikan Gizli Servisi takviye kuvvet talebinde bulundu.

Giderek kalabalıklaşan grup, “Floyd İçin Adalet”, “Adalet Hemen Şimdi” “Siyahların Hayatı Önemli”, “Nefes Alamıyorum”, “Siyah Oy Verenler Önemli”, “Polisler Siyahları Öldürmeyi Durdurun” pankartlarını taşıdı. Gösterici grup daha sonra Beyaz Saray’ın önüne gelerek sloganlar attı. Bu esnada yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Washington DC

New York’taki gösterilerde çatışma

New York’un ise Brooklyn bölgesinde toplanan yüzlerce kişi Floyd’un polis şiddeti sonucu ölümünü protesto etti. Brooklyn’de göstericiler polisle çatışırken, çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Polis muhabire plastik mermi sıktı

Kentucky eyaletinin Lousville kentinde de devam eden gösterilerde yüzlerce eylemci dün de gösteri yaptıkları yerde bir araya gelerek polisi protesto etti. Burada görev yapan WAVE 3 adlı yerel bir televizyonun muhabiri Kaitlin Rust, polisin attığı plastik merminin hedefi olurken, olay anı kameralara yansıdı.

North Carolina eyaletinin Charlotte kentinde de polis şiddeti protesto edildi

North Carolina eyaletinin Charlotte kentinde de polis şiddeti protesto edildi. Bazı göstericiler Charlotte Polis Merkezi binasına zarar verdi.

Floyd’un ‘Nefes alamıyorum’ feryadı polis şiddetini gündeme taşıdı

46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre boynuna diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” demişti.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan eden Vali Walz, bölgede polise yardımcı olmaları ve durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızları görevlendirdiğini açıklamıştı.

Kaynak ve Fotoğraflar: AA