ABD’den ‘Barış Planı’ için değiştirilebilir mesajı

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Craft, “Orta Doğu Barış Planı” nın bir başlangıç noktası olduğunu belirterek, değişikliklere açık olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde İsrail-Filistin sorununun çözümü için ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin açıkladığı “Orta Doğu Barış Planı” ele alındı. Oturumda konuşan ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD’nin teklifini savundu.

Bu teklifin Filistinliler için ”harika” ve ”gerçekçi ve uygulanabilir” bir plan olduğunu iddia eden Craft, ”Bu plan ‘işine gelirse ya da dediğim dedik’ bir plan değil, taşa da kazılmadı. Aksine, bu bir açılış teklifi, müzakereler için bir başlangıç noktası, bitiş çizgisi değil.” dedi.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon ise Filistin’in ”70 yıldır başarısız olan eski bir plan” konusunda ısrarcı olduğunu belirterek, Trump yönetimin teklifine bir şans verilmesi gerektiğini savundu.

Danon, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ”görevde olduğu sürece barış konusunda ilerleme kaydedilemeyeceğini” öne sürdü.

AA – BM