ABD’den gelen heyet uçak enkazını incelemeye başladı

ABD sivil havacılık otoritesi ile Boeing firmasi yetkililerinden oluşan heyet, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pisten çıkan uçağın enkazında incelemelere başladı.

Uçakta imalat hatası olup olmadığı incelenecek.

Kazada yaralanan 180 kişiden 54’ünün tedavisi ise devam ediyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan bir uçak pistten çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. ( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Hava Yollarının İzmir-İstanbul seferini yapan Boeing 373 tipi yolcu uçağı 5 Şubat’ta saat 18.19’da iniş yaptıktan sonra pistten çıktı. Pisten çıkan uçak üçe bölündü. Uçakta bulunan 180 kişi yaralanırken, 3 yolcu ise hayatını kaybetti.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaralıları ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kaza nedeniyle 180 yaralının tedavi edildiğini belirtti. Koca, “Şu an yatarak tedavisi devam eden 54 hastamızdan 12 hastamızın yoğun bakım şartlarında tedavisi devam ediyor” dedi. Koca, yoğun bakımda tedavisi devam eden 54 kişinin hayati tehlikesi olmadığını belirtti.

Heyet imalat hatası olup olmadığını inceliyor

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezince uçağın enkazının bulunduğu alandaki çalışmalar devam ediyor. Pegasus teknik elemanları, yöneticileri ve polislerin de bulunduğu çalışma alanında, enkazda herhangi bir yangın çıkması riskine karşı bir itfaiye aracı da hazır bekletiliyor.

Öte yandan kazıyı incelemek üzere ABD sivil havacılık otoritesi ile Boeing firması yetkililerinden oluşan heyet de Türkiye’ye geldi. Enkaz alanında incelemelerine başlayan, uçak ile ilgili notlar alıp fotoğraf çeken heyet, kazada 3 parçaya bölünen uçakta imalat hatası olup olmadığını inceliyor. 

Ön raporun 1 ay içinde hazırlanması tahmin ediliyor

ABD heyetinin incelemelerini tamamlamasının ardından, uçak parçalara ayrılarak vinç yardımıyla kaza yerinden kaldırılacak. Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi uzmanları ve ABD’li heyetin çalışmaları ışığında, kazaya ilişkin ön raporun yaklaşık 1 ay içinde hazırlanması tahmin ediliyor.