AB’den Türkiye açıklaması: Doğu Akdeniz’i tekrar görüşeceğiz

Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Aralık ayında yeni bir toplantı yapılacağı ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz meselesini tekrar görüşecekleri bildirildi.

AB Liderler zirvesi sona erdi

AB Konsey Başkanı Charles Michel, AB Liderler Zirvesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada ‘Aralık ayında bir zirve yapmayı planlıyoruz.

Ve aslında Doğu Akdeniz ile Türkiye’deki durumu bir kez daha ele almayı ve değerlendirmeyi planlıyoruz. Ben, bu yaklaşımı izlemeyi öneriyorum’ dedi.

AB olarak Türkiye’nin tek taraflı eylemleri ve provokasyonlarından büyük üzüntü duyduklarını söyleyen Michel, toplantıda Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi liderlerinin birer sunum ve konuyla ilgili kısa bir görüşme yaptıkları bilgisini paylaşarak Doğu Akdeniz ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini vurguladı.

‘İlişkiler geliştirilmeli’

Toplantı sonrasında açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinin her iki tarafın da çıkarına olduğunu belirterek, zirvede Türkiye’nin Akdeniz’de attığı adımların tansiyonu yükselttiği konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Türkiye ile görüşmek isteklerini ancak Kıbrıs ile Yunanistan’a verdikleri desteği de yinelediklerini aktardı.