ABD’li Demokratlar, Rus yetkililere yaptırım uygulanmasını istedi

ABD’li bir grup demokrat senatör, Hazine Bakanı Mnuchin’e, 2020 ABD seçimlerine karıştığı iddia edilen Rusya’daki yetkililere yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

ABD’li 11 Demokrat senatör, istihbarat kuruluşlarının geçen ay Rusya’nın Demokrat başkan adayı Joe Biden aleyhine propaganda yaptığı yönündeki raporuna ilişkin Hazine Bakanı Steve Mnuchin’e yazılı bir mektup gönderdi. 

‘Putin’e net bir mesaj yollanmalı’

Mektupta, Rusya’nın ABD’nin iç işlerine müdahale ettiği ve ABD’nin bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiği vurgulanırken ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden çeşitli yaptırımlarla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e net bir mesaj yollaması istendi. 

Mektupta, “ABD’nin, Rusya ve vekillerinin devam eden seçim müdahalesine derhal yanıt vermekte, ekonomik ve siyasi baskılarla cezalandırmakta ve yaptırımları önemli ölçüde arttırmakta kararlı olduğu mesajı verilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Seçimlere dış müdahale iddiası

ABD İstihbarat Komitesi Kıdemli Yetkilisi William Evanina, Ağustos ayında seçimlere dair dış müdahale iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yayımlamış, Trump’ın seçilmemesini istemeyen Çin’in Trump aleyhine propagandalar yaptığını belirtirken, Rusya’nın ise Biden aleyhine yoğun kara propaganda çalışmaları yürüttüğünü ileri sürmüştü.

Evanina, ayrıca Rusya yanlısı Ukraynalı milletvekili Andriy Derkach’ı Biden’ın adaylığını ve Demokrat Parti’yi baltalamak için “yolsuzluk iddialarını yaymakla” suçlamıştı.

AA – WASHINGTON