‘ABD’nin Irak’taki askeri varlığına son verilebilir’

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD’nin ülkedeki askeri varlığına son verilmesi kararının alınabileceğini duyurdu.

HABER MERKEZİ – Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi başkanlığında toplandı. Toplantıda ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’e karşı düzenlediği saldırı değerlendirildi.

Konsey toplantının ardından yaptığı açıklama ile Süleymani ve el-Mühendis’e karşı düzenlenen saldırının ülke egemenliğini ihlal ettiğini belirterek saldırıyı kınadı. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Söz konusu hava saldırısının ABD kuvvetlerinin Irak’ta bulunma şartlarının dışına çıkmak anlamına geldiğinin belirtildiği açıklamada, bugün parlamentoda olağanüstü bir oturumda konunun ele alınacağı kaydedildi. Açıklamada, ayrıca parlamentoda “ABD’nin ülkede askeri varlığına son veren bir karar alınabileceği” bildirildi. 

Başbakan Abdulmehdi, dün yaptığı yazılı açıklamada “Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır.” ifadelerini kullanmıştı. 

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis dün sabaha karşı Bağdat Havalimanı’nda araçlarına düzenlenen saldırıda öldürülmüştü. ABD Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada saldırıyı üstlenmiş, ABD Başkanı Donald Trump talimatıyla saldırının gerçekleştiğini bildirmişti. Saldırıya bir çok ülkeden tepki gösterilmişti.