ABD’ye geçmek isteyen 29 bin göçmen gözaltına alındı

Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye geçmek isteyen yaklaşık 29 bin göçmenin geçen ay Meksika’da gözaltına alındığı belirtildi.

Fotoğraf: AA

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye ulaşmaya çalışıyor. Meksika Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) Kurumundan yapılan açıklamada, ABD’ye yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 29 bin 200 göçmenin, ocak ayında güvenlik güçlerince gözaltına alındığı kaydedildi. 

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Açıklamada, bu sayının geçen yıl kasım ayında 32 bin 514, aralıkta ise 32 bin 857 olduğu belirtildi. Açıklamada, göçmenlerin en çok Honduras, El Salvador ve Guatemala uyruklu oldukları kaydedildi.

Trump göçmenleri sınırda bekletme kararı almıştı

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonra Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı. ABD ve Meksika hükümetleri arasında varılan “Meksika’da Kal” mutabakatı kapsamında, bu ülke üzerinden ABD’ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının, başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana’da ikamet etmesi öngörülmüştü.