Açlık grevleri için ‘Meclis Araştırma Komisyonu’ talebi

HDP Milletvekili Sürücü, 200 gündür açlık grevinde olan binlerce siyasi tutuklunun koşullarının incelenmesi ve taleplerinin dinlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Fotoğraf: MA

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, TBMM’ye verdiği araştırma önergesinde, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan’a yönelik süren tecridin sonlandırılması ve artan hak ihlallerine karşı cezaevlerinde 200 gündür açlık grevinin sürdüğünü belirtti.

Sürücü, önergenin gerekçesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin 12 Mayıs 2005 tarihinde Abdullah Öcalan’ın savunma hakkından mahrum olarak bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılanmadığı tespitiyle mevzuat dahilinde yeniden yargılanması kararı verdiğini hatırlattı.

‘Toplumsal tepki cezaevlerine yansıdı’

Tecride karşı gelişen toplumsal tepkinin cezaevlerine de yansıdığını ifade eden Sürücü, “Binlerce siyasi tutuklu Sayın Öcalan üstündeki tecrit nedeni ile açlık grevi eylemi yürütmektedirler. Açlık grevine dahil olan siyasi mahpusların koşulları konusunda da kamuoyu ciddi endişe taşımaktadır.” ifadelerini kullandı. 

‘Mahpusların koşulları ve talepleri dinlenmeli’

Siyasi mahpusların koşulları konusunda kamuoyunun ciddi endişe taşıdığını belirten Sürücü, “Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılma talebiyle açlık grevine giren binlerce siyasi mahpusun koşulları incelenmeli ve talepleri dinlenmelidir. Bu hususta atılacak tüm olumlu adımlar, toplumsal kutuplaşmanın, ırkçılığın, kamuoyu huzursuzluğunu ciddi ölçüde giderecektir. Meclis’in toplumsal barışı önceleyen bir tutumla hızla bir araştırma komisyonu kurması elzemdir.” dedi. 

Kaynak: MA