Adalar’daki atları Büyükşehir satın alacak!

Aylardır ağır çalışma koşulları nedeniyle ölen ve hastalık nedeniyle itlaf edilen İstanbul Adalar’da faytonlarda kullanılan atların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak sorunun çözüleceği bildirildi.

HABER MERKEZİ – CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM’de yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği arasında görüş birliğine varıldığını bildirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca

Karaca, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun Raporu ile ilgili yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü aktardı. Karaca, faytonlara koşulan atların Belediye tarafından satın alınarak atların hayatının sonuna kadar kalacağı rehabilitasyon merkezlerinde kalacağını söyledi. Karaca, rehabilitasyon merkezinin altyapısının ise Mart ayı sonuna kadar biteceğini kaydetti.

‘Adalarda elektrikli araç kullanılacak’

Karaca, Adalar’da bundan sonra elektrikli araçların kullanılacağını, faytoncuların sorunlarının da giderileceğini belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Komisyonu’nda alınacak kabul kararıyla faytonculara maddi destek sağlanacağını söyledi.

Gülizar Biçer Karaca “Bugüne kadar yük taşıma için kullanılan atlarımızın eziyetten kurtulması sağlanmış olacak” dedi.