Adalet Bakanı Gül: 3 hükümlü Covid-19’dan hayatını kaybetti

Adalet Bakanı Gül, 5 açık ceza infaz kurumundaki 17 hükümlüye Covid-19 tanısı konulduğunu, 3 hükümlünün tedavi sırasında hayatını kaybettiğini belirtti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül – AA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip koronavirüse (Covid-19) adalet hizmetlerinde Covid-19’a karşı alınacak tedbirlerle ilgili video konferans yöntemiyle yapılan koordinasyon toplantısının ardından açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Bilim Kurulunun önerisiyle cezaevlerindeki tüm personelin vardiya bitiminde evlerine gitmediği, belirlenen yerlerde izolasyona tabi tutulduğunu anlatan Gül, bu uygulamanın iki haftadır sürdüğünü bildirdi. Alınan tedbirler kaldırıldıktan sonra tutuklu ve hükümlülere ilave izin ve görüş hakkı verileceğini dile getiren Gül, önlemlerin tamamının personel ile tutuklu ve hükümlülerin sağlığını korumaya yönelik olduğunu kaydetti.

‘Cezaevlerinde bir ayda 2 milyon 260 bin maske üretildi’

Gül, cezaevlerindeki işyurdu müdürlüklerine bağlı atölyelerde son bir ayda 2 milyon 260 bin maske, 532 bin tulum üretildiğini, kolonya ve el dezenfektan üretiminin yapıldığını aktardı. 

‘Covid-19 tanısı konulan 17 hükümlüden 3’ü hayatını kaybetti’

Gül, tedbirler sayesinde ilk günden bugüne kapalı ceza infaz kurumlarında pozitif bir vaka görülmediğini söyledi. Açık cezaevlerinde ise sınırlı sayıda pozitif vaka haberi aldıklarını dile getiren Gül, şöyle devam etti:

“5 açık ceza infaz kurumundaki 17 hükümlüye Covid-19 tanısı konuldu. Bunlardan 3’ü tedavileri devam ettiği sırada maalesef hayatını kaybetti. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. “

Şu an hastanelerde tedavileri devam eden 14 hükümlüden 13’ünün sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Gül, “Kronik rahatsızlığı bulunan 1 hükümlünün tedavisi ise yoğun bakımda devam etmektedir. “ dedi. 70 binden fazla hükümlünün bulunduğu açık ceza infaz kurumlarında aldıkları tedbirlerle vaka sayısını uzun süre sıfırda tutabildiklerini söyleyen Gül, “Şu gün itibarıyla da kontrol edilebilir bir seviyededir.” diye konuştu. 

Yargı personellerinde de Covid-19 tespit edildi

Gül, bugüne kadar, 14 hakim ve Cumhuriyet savcısı, 32 adliye personeli, 79 ceza infaz kurumu personeli ve 34 Adli Tıp personelinin testlerinin de pozitif çıktığını kaydetti. Gül, “Tesellimiz yoğun bakımda olmamaları, sağlıklarının iyi olmasıdır. İzolasyon altında tedavi ve iyileşme süreçleri devam etmektedir.” diye konuştu. 

‘Bin 97 kişi hakkında soruşturma başlatıldı’

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca son bir ayda 71 ilde toplam bin 97 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Gül, şunları aktardı: “Koronavirüsle ilgili sosyal medyada manipülatif haber ve paylaşımlarla ilgili 737 kişi, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranışlarla ilgili 8, karantina tedbirine aykırı davranma eylemleri ile ilgili 207 kişi, stokçuluk, karaborsa, kaçak tıbbi malzeme satmak gibi ticari hayata karşı suçlar kapsamında da 145 kişi hakkında adli soruşturma açıldı.”