Adalet hizmetlerindeki ‘yeni tedbirler’ açıklandı

Adalet Bakanı Gül, “normalleşme” sürecinde adalet hizmetlerindeki tedbirleri açıkladı.

Buna göre; 1 Haziran’dan itibaren cezaevlerinde kapalı görüşler yeniden başlayacak. Yargısal faaliyetler 1 Haziran, tüm duruşmalar ise 16 Haziran itibarıyla başlayacak.

Hakimlik ve savcılık mülakatları ise 15 Haziran’da başlayacak.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalet hizmetlerinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınacak tedbirlerle ilgili video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen koordinasyon toplantısının ardından açıklama yaptı. Gül, “Nomalleşme” sürecinde alınacak tedbirleri açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; ABD’de  siyah Amerikalı George Floyd’un polisler tarafından öldürülmesine değinen Gül, “Dün ABD’de bir polisin sırf renginden dolayı bir insanı boğarak öldürmesini hayretle, esefle, nefretle karşılıyoruz, en ağır şekilde kınıyoruz.” dedi. Gül, ayrıca 27 yıl önce bugün Almanya’nın Solingen kentinde ırkçı saldırıyla hayatını kaybeden Türkiyeli vatandaşları andı.

Her kurumda olduğu gibi Adalet kurumunda da sürecin anbean yönetildiğini belirten Gül, “Tüm bu tedbirler, Bilim Kurulunun belirlediği çerçevede devam etmekte, genişlemekte ve daraltılmaktadır.” dedi.

‘Kamu davasının açılması işlemleri başlayacak’

Hakimler ve Savcılar Kurulunun da kademeli normalleşme kararlarını ve yeni çalışma takvimini yargı teşkilatına duyurduğunu dile getiren Gül, 1 Haziran Pazartesi günü itibariyle yargı alanına ilişkin bazı tedbirlerin esnetileceğini söyledi. Gül, şöyle devam etti:

“İddianamelerin açılması ve kamu davasının açılması işlemleri pazartesi günü itibarıyla açılacaktır, normale dönecektir. Böylece iddianamenin düzenlenmesi, iddianamenin kabulü işlemleri 1 Haziran itibarıyla başlamış olacaktır. Yine pazartesi bölge adliye, bölge idare, idare ve vergi mahkemelerinde yargısal faaliyetler başlayacaktır. 16 Haziran itibarıyla tüm duruşmalar ve Cumhurbaşkanı kararıyla durdurulan tüm süreler de başlamış olacak, icralar, itiraz, temyiz gibi işlemlere ilişkin süreler başlayacaktır. Hakimlik ve savcılık yazılı sınavında başarılı olanların mülakatlarına da 15 Haziran itibarıyla başlıyoruz.”

Cezaevlerindeki tedbirler

Ceza infaz kurumlarındaki tedbirlere de değinen Gül, “1 Haziran’dan itibaren kapalı görüşler yapılmaya başlanacaktır. Görüş hakkını kullanamayan hükümlü ve tutuklular ilave görüş hakkına sahip olacaklar. Ceza infaz kurumlarına ilişkin aldığımız tüm tedbirleri titiz bir şekilde uygulamaya ve bu tedbirleri sürdürmeye devam edeceğiz. Tüm bu tedbirler, tutuklu ve hükümlüler ile kurum personelimizin sağlığı içindir.” diye konuştu.

Adliyelerdeki tedbirler

“Mesafe, maske, temizlik” kuralının adliyelerde de titizlikle uygulanacağını söyleyen Gül, şöyle konuştu:

“Adliyelere girişte ateş ölçümü yapılacak, ateşi 38 dereceyi geçenler sağlık kurumuna yönlendirilecek. Adliyelere girecek kişi ve duruşma salonuna alınacak izleyici sayıları sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak belirlenecek. Duruşmaların farklı günlerde veya gün içinde farklı saatlere yayılması, böylece yığılmaların önlenmesi de planlanmış çalışmalar arasındadır.”

HSK’dan SEGBİS önerisi

Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK), Ses ve Görüntü Bilişim Sisteminin (SEGBİS) kullanıma ilişkin önerilerde bulunduğunu aktaran Gül, SEGBİS dışında alternatifler üzerinde durulduğunu, davalarda, icra işlemlerinde ve cezaevlerinde görüntülü, dijital imkanların kullanılmasıyla ilgili de kanuni ve teknik çalışmalara hız verildiğini aktardı.

Abdulhamit Gül, cezaevlerinde hükümlü ve tutukluların yakınlarıyla görüntülü görüşmesine ilişkin de çalışma yapıldığını, pilot uygulamalara başlanacağını, cezaevlerindeki sayımlarda da dijital imkanların kullanılacağını bildirdi.