Adalet Nöbeti kadınlar için yapıldı

Fotoğraf: MA

HABER MERKEZİ – Adana’da 24 baronun katılımıyla bu kez kadınlar için Adalet Nöbeti tutuldu.

Adana Adliyesi önünde bir araya gelen 24 baro “Adalet Nöbeti” eylemini gerçekleştirdi. Adana’daki nöbet eyleminde bu kez kadınlar için adalet istendi. “Herkes için adalet”, “Erkek şiddetine karşı kadınlar için adalet”, “Adalet istiyoruz” pankartının taşındığı eylemde, katledilen kadınların fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı. MA’nın geçtiği bilgilere göre; konuşma yapan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, geçen ay Diyarbakır’da yapılan Adalet Nöbeti’nin katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anısına yapıldığını hatırlattı. Küçük, Elçi’nin katledilmesi olayıyla ilgili soruşturmada bir adım bile ileri gidilmediğini söyledi.

Ordu’da Ceren Özdemir’in öldürülmesiyle ilgili davanın hızlı bir şekilde açıldığını ifade eden Küçük, “Pazartesi günü birçok ilden bu duruşmayı takip edeceğiz. Bu adalet mekanizmasının Tahir Elçi katliamında da hızlı olmasını istiyoruz. Faillerin bulunmasını ve hak ettiği cezayı almaları noktasında etkili soruşturma bir an önce yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Küçük, 2019 yılının 11 ayında 406 kadının erkekler tarafından katledildiğine dikkat çekti.

‘Kadın cinayetleri politiktir’

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ise, tüm dünyanın kadın haklarının uygulanması konusunda geride olduğunu söyledi. Sağkan, kadın cinayetlerinin politik olduğunun kabul edilmediği sürece tek bir adım bile atılamayacağını belirterek, “Kadın cinayetleri politiktir” dedi.

Nöbet eylemi, diğer baro başkan ve yöneticilerinin konuşmalarıyla devam etti. Nöbet eylemine katılan barolar şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kırklareli, Kocaeli, Mardin, Mersin, Niğde, Osmaniye, Urfa, Tekirdağ, Dersim, Van ve Yalova.

Bugüne kadar Adana ile birlikte 10 ayrı ilde Adalet Nöbeti eylemi gerçekleştirildi.