Adana’da doktorlara yapılan saldırıya tepki

Adana’da ASM’de saldırıya uğrayan doktorları ziyaret eden TTB ve ATO, saldırıya tepki göstererek, saldırganların cezalandırılmasını istedi.

Adana bir grup dün 100. Yıl 2 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) çalışan doktorlara satır ve bıçaklarla saldırdı. Saldırıda yaralanan olmazken, saldırganlar gözaltına alındı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve Adana Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu üyeleri Adana 100. Yıl 2 No’lu ASM’ye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. ATO Başkanı Selahattin Menteş, zor koşullarda görev yapan hekim ve sağlık çalışanlarına yapılan saldırılara tepki gösterdi.

Doktorlara şiddet

Saldırı olayının yaşandığı andan itibaren ATO olarak olayın takipçisi olduklarını ifade eden Menteş,  “Sağlıkta şiddete karşı sıfır tavizle hareket edilmesi gerekmektedir. İki yıldır canını dişine takarak pandemi ile mücadele eden doktorlar bu tür davranışları hak etmemektedir. Hekimliğin özünde kendini feda ederek topluma ve insanlara hizmet etmek vardır. Ülkemizdeki doktorlarımız bu ülkenin ve halkın sağlık ve refahı için varını yoğunu ortaya koyarak hizmet etmektedirler. Sağlıkta çıkan şiddet yasası bu duruma yanıt vermekte yeterli değildir. Mutlaka şiddete kalkışan veya uygulayanların tutuklu yargılanmaları ve cezaların ertelenmemesi gereklidir. Biz hekimler bu ülkeye hizmet ediyoruz; nasıl ki emniyet güçlerine, hakime ve savcıya saldırılarda tutuklamalar uygulanıyor bizde de aynısı uygulanmalıdır” dedi.

Saldırganların gerekli cezaları alması gerektiğini belirten Menteş, “Şiddet uygulayanın dışarılarda gezdiği durumda şiddete uğrama ve ölüm korkusuyla yaşamanın ne olduğunu anlamalarını istemekteyiz. Tüm isteğimiz huzur içinde bu ülke ve halk için hizmet etmektir. Bu ortamı sağlamak devletimizin görevidir diye düşünüyoruz. Arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.

‘Şiddeti önleyecek yasa istiyoruz’

“Sağlıkta Dönüşüm Programı”nın en büyük etkisinin “Sağlıkta Şiddet” olduğunu ifade eden Ökten “ASM’deki saldırıyı şiddetle kınıyor, hekim arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Özellikle Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinden sonra TTB olarak ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkardık. Uzun süre kabul edilmedi. Geçen yıl yürürlüğe giren yasa ise sağlıkta şiddeti önlemedi. Bizler gerçekten sağlıkta şiddeti önleyecek, cezaları arttıracak tarzda bir yasa istiyoruz” şeklinde konuştu.

MA / ADANA