Adana’da orman yangını: Bazı evler tahliye edildi

Adana’nın Pozantı İlçesi’ndeki ormanlık alanda çıkan yangın nedeniyle Belemedik Mahallesi’nde bazı evler tahliye edildi.

Yangına havadan müdahaleye sabahın erken saatlerinde yeniden başlandı.

Pozantı’daki yangına sabahın erken saatlerinden havadan müdahaleye yeniden başlandı Fotoğraf: AA

Pozantı’da Eskikonacık Mahallesi Kaleboynu mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle dün öğlen saatlerinde başlayan yangın devam ediyor. Yangının bildirilmesi üzerine Adana Orman Bölge Müdürlüğünce bölgeye sevk edilen 6 helikopter, iki uçak, 30 arazöz, 15 su tankı, 7 iş makinesi ile 200 personelle yangına müdahale edildi.

Vatandaşlardan destek istendi

Pozantı Belediyesinden yapılan anonsta yangınla mücadele için vatandaşlar ve tanker sahiplerinden destek istendi. Yangın bölgesine gelen Pozantı Kaymakamı Nurettin Yavuz ile Belediye Başkanı Mustafa Çay ve Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz da söndürme çalışmalarını inceledi.

Evlerin seri şekilde boşaltılması istendi

Yılmaz ve beraberindekiler, yangının tehdit ettiği Belemedik Mahallesi’nde incelemelerin ardından jandarma ekipleri tarafından, “Yangın mahallemizi tehdit etmektedir. Evleri seri şekilde boşaltalım.” şeklinde anons yapıldı.

Rüzgarın söndürme çalışmalarını zorlaştırdığı yangın, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Vali Süleyman Elban, “Rüzgar nedeniyle yangını kontrol etmekte güçlük yaşanıyor. Yangın şu an Yenikonacık mevkisinde devam ediyor. Yangında can kaybı bulunmuyor.” dedi.

‘Yangın 4-5 farklı noktada çıktı’

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, yangının farklı noktalardan çıktığını aktararak, şöyle devam etti: “Pozantı’da ciğerlerimiz yanıyor. Yangın şu anda Pozantı’nın tarihi Belemedik Vadisi’ne ulaşmış durumda. Valiliğimizin almış olduğu karar doğrultusunda jandarma ekipleriyle beraber Belemedik’te evleri boşaltıyoruz. Önce can güvenliği diyoruz.”

‘Son yıllarda gördüğümüz en büyük yangın’

Bölgenin engebeli olduğu için karadan müdahalenin zor olduğunu belirten Çay, “Büyüyen bir yangın ve sabotaj ihtimali üzerinde duruyoruz. Bununla ilgili soruşturma yapılıyor. 4-5 farklı noktada çıktı. Beklemediğimiz yerlerden alevler yükseldi.” dedi. Çay, son yıllarda gördükleri en büyük yangını yaşadıklarını söyledi.

‘7 ev var şu an yanan ev yok’

Belemedik Mahallesi sakinlerinden Mehmet Çetin ise jandarmanın ikazı üzerine evlerini boşalttıklarını belirtti. Yangın sönünceye kadar bekleyeceklerini söyleyen Çetin, “Gidecek yerimiz yok. Biz yaylacı değiliz burada oturuyoruz. Yukarıda benim yakınlarım dahil 7 ev var. Şu an yanan ev yok.” diye konuştu.

Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan 80 yaşındaki Nevin Gürdal da yakınlarının yardımıyla evini terk etti. Yaklaşık 20 yıldır bu mahallede oturduklarını dile getiren Gürdal, ilk defa böyle bir yangın gördüklerini belirtti.

Havanın karardığı bölgede havadan müdahaleye ara verildi. Sabahın erken saatlerinden havada müdahaleye yeniden başlandı.