Adana, Balıkesir, İstanbul’da ev baskınları: 32 gözaltı

Adana, İstanbul ve Balıkesir’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP’li yöneticilerinde bulunduğu 32 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: Adana/AA

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, “yasa dışı gösteri ve yürüyüşlere katıldığı” iddiasıyla 8 kişinin, sosyal medya aracılığıyla “örgüt propagandası yaptığı” ileri sürülen 7 kişinin evlerine baskın düzenledi.

Özel hareket polislerinin de katıldığı operasyonda, kapıları koçbaşı ile kırılarak evlere baskın yapıldı. Yapılan aramaların ardından 15 kişi gözaltına alınarak sağlık kontrolünün ardından emniyet müdürlüğüne götürüldü.

İstanbul’da HDP’li yöneticilerin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da da Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK adına faaliyete bulundukları iddiasıyla 4 ilçede 15 kişinin evine baskın düzenledi. Baskınlarda HDP Kağıthane İlçe Eşbaşkanları Ayhan Yıldız, Behiye Demir, Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Remziye Bor, İstanbul İl yöneticileri Fatmanur Günbeyi, Sermin Danışman Turgay, Esenyurt İlçe Örgütü üyeleri Hatice Yıldız, Baran Sümbül ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK Üyesi Eşref Yaşar da gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan 10 kişinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, 5 kişinin yakalanması için çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Balıkesir’de 7 kişi gözaltına alındı

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında kent merkezi, Ayvalık, Bandırma, Edremit, Gömeç ve Gönen’de sosyal medyadan PKK/KCK propagandası yaptıkları iddiasıyla 7 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 

 İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, düzenledikleri eş zamanlı operasyonda 7 kişiyi gözaltına aldı.

Kaynak: AA