Adıyaman’da 10 tütün üreticisi tutuklandı

Adıyaman’da tütüne “Yetki belgesi” şartına karşı protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan tütün üreticilerinden 10’u tutuklandı.

Tutuklanan tütün yetiştiricilerine “Sizi kim organize etti?” ve “Hangi derneğe kayıtlısınız” soruları yönetilmesi dikkati çekti. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “yetki belgesi” almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmayı yasaklamasına karşı Adıyaman ve ilçelerinde tütün üreticileri protestolar düzenlemişti. Protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 9 Temmuz’da tütün üreticilerinin evlerine polis tarafından baskın yapılmıştı.

Yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 tütün üreticisinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Tütün üreticileri “Suç işlemeye alenen tahrik etme”, “Kanuna aykırı gösteri ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “Kamu Kurumu faaliyetini cebir veya tehdit kullanarak engellemek” gerekçesiyle adliyeye sevk edildi.

10 tütün üreticisi tutuklandı

Savcılıktaki ifadelerinin ardından, Abuzer Çalgan, Ali Yaprak, Cemal İlik, Ozan Özer, Bülent Göksu, Mehmet Yaylagül, Mehmet Neytullah Alagöz, Mustafa Sonkaya, Tugay Yıldız, Abdurrahman Özbayrak’ı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Haci Kaya, Ömer Turgut, Latif Polat, Adnan Albayrak, Kerim Parlak ve Mehmet Öcüt’ü ise adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmaları talebi ile mahkemeye sevk edildi.

2. Sulh Hakimliği’ne tutuklama talebiyle sevk edilen 10 kişi tutuklanarak Adıyaman Cezaevi’ne gönderildi. 6 kişi ise adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı. 

‘Sizi kim organize etti?’

Tütün yetiştiricilerine dosya kapsamında savcının şu soruları yönelttiği öğrenildi: “Bu eyleme niçin katıldınız?, Yeni tütün yasasından haberiniz var mı? Sizi kim organize etti? Her hangi bir derneğe kaydınız var mı?” Tütün yetiştiricilerinin ise, söz konusu yasaya karşı çıktıkları için eyleme katıldıklarını ifade ettikleri öğrenildi.

MA – ADIYAMAN