‘Afgan kadınların direnişi Taliban’ın erkek şiddetini yerle bir edecek’

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, dayanışma eyleminde Afgan kadınların direnişinin Taliban’ın erkek şiddetini yerle bir edeceğine vurgu yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesi sonrası Afgan kadınlarla dayanışma göstermek amacıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde açıklama yaptı. Açıklamada “Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanındayız“ pankartını açan kadınlar, “Taliban’ı biz kadınlar tanımıyoruz”, “Tüm ülkelerden ayağa kalkalım” ve “Şeriata ve emperyalizme karşı Afgan kadınlarının sesiyiz” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık “Kadın dayanışması sınırları aşıyor” ve “Jin Jiyan azadi” sloganları attı.

‘Kadınlar hayatları için direniyor’

Kadınlar adına açıklama yapan İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu üyesi Çağla Akdere, Taliban’ın Kabil’de yönetime el koymasının ardından Afgan kadınların dayanışma çığlığının ülke sınırlarını aştığına vurgu yaptı. Bu durumun tesadüf olmadığını belirten Akdere, “Çünkü biz kadınlar dünyanın neresinde, hangi koşullar altında olursa olsun hayatlarımız için direniyoruz. Ana akım medya Taliban’ın ‘Kadın haklarına saygı göstereceğiz’ sözünü yayıp Taliban militanlarının kıyafetlerini haber yapmaya devam ededursun, gerçekler sınırlı iletişim ağlarına rağmen herkese ulaşıyor” dedi.

Cumhurbaşkanına çağrı

Erdoğan’ın “Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok” sözünü hatırlatan Akdere, Cumhurbaşkanına seslenerek “Kadın bedenini savaş ganimeti olarak gören Taliban örgütüyle hiçbir görüşme, anlaşma yapılamaz. Afgan kadınların yaşamlarını tehdit eden Taliban’la pazarlık yapma, anlaşma, meşrulaştırma, tanıma” diye belirtti.

‘Kadınların yanındayız’

Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanlarında olduklarını kaydeden Akdere, Ezîdî kadınların direnişle IŞİD’in erkek şiddetini yerle bir ettiğini hatırlatarak, Afgan kadınların da Taliban’ın erkek şiddetini yerle bir edeceğine vurgu yaptı.

Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

MA / İSTANBUL