Afganistan’da müzik yasak, kadınlar tek başlarına seyahat edemeyecek

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, kadınların 2 günden uzun sürecek yolcuklara yanlarında bir erkek olmadan çıkamayacağını, kamusal alanda müzik yasağının ise geri geleceğini belirtti.

Afganistan’ın başkenti Kabil’in 15 Ağustos’ta ele geçirilmesi sonrası Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ilk röportajı The New York Times’a (NYT) verdi.  Taliban’ın intikam operasyonlarına başladığı haberlerini reddeden Mücahid, Taliban’ın 1996-2001 dönemindeki gibi yeniden kadınları evde oturmaya veya yüzleri dahil tamamen örtünmeye zorlayacağı endişelerinin “temelsiz” olduğunu iddia etti.

Ancak yeni kararları açıklamaktan da geri durmayan Mücahid, evden çıkan kadının yanında erkek olması şartının 2 gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olacağını, okula, işyerine, üniversiteye ya da hastaneye giderken geçerli olmayacağını söyledi. Mücahid, kadınların iş hayatına geri dönmelerine izin vereceklerini ama bunun için başlarını örtme şartı olduğunu belirtti.

Müzik yasağı

Müzik yasağının kamusal alanda geri döneceğini teyit eden ve bu yasağın her alanda uygulanacağını söyleyen Mücahid, “Müzik İslam’da yasaktır, ancak biz insanları baskı uygulamaya gerek kalmadan böyle şeyleri yapmamaya ikna etmeyi umuyoruz” dedi.

MA